Home
Class 12
PHYSICS
A point source emitting 628 lumen of lum...

A point source emitting 628 lumen of luminous flux uniformly in all directions is placed at the origin. Calculate the illuminance on a small area placed at (1.0 m, 0, 0) in such a way that the mnormal to the area makes an angle of `37^@` with the X-axis.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

l=luminous intensity `=628/(4pi)=50 candela`
`r=1m, theta=37^@`
so ilumiN/Ance `e=costheta/r^2`
`=50xx(cos37^0)/1^2`
`=50x(4/5)/1=40lux`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PHOTOMETRY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|4 Videos
  • PHOTO ELECTRIC EFFECT AND WAVE PARTICLE DUALITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|2 Videos
  • SEMICONDUCTOR AND SEMICONDUCTOR DEVICES

    HC VERMA|Exercise Exercises|35 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the distance of the line 4x - y = 0 from the point P (4, 1) measured along the line making an angle of 135^(@) with the positive x- axis.

A coherent parallel beam of microwaves of wavelength lambda = 0.5 mm falls on aYoung's double- slit apparatus. The separation between the slits is 1.0 mm. The intensity of microwaves is measured on a screen placed parallel to the plane of the slits at a distance of 1.0 m from it as shown in Fig. 2.42. If the incident beam makes an angle or 30^(@) with the x-axis (as in the dotted arrow shown in the figure), find the y-coordinates of the first minima on either side of the central maximum.

On a frictionless horizontal surface , assumed to be the x-y plane , a small trolley A is moving along a straight line parallel to the y-axis ( see figure) with a constant velocity of (sqrt(3)-1) m//s . At a particular instant , when the line OA makes an angle of 45(@) with the x - axis , a ball is thrown along the surface from the origin O . Its velocity makes an angle phi with the x -axis and it hits the trolley . (a) The motion of the ball is observed from the frame of the trolley . Calculate the angle theta made by the velocity vector of the ball with the x-axis in this frame . (b) Find the speed of the ball with respect to the surface , if phi = (4 theta )//(4) .

Two charges, each equal to q, aer kept at x=-a and x=a on the x-axis. A particle of mass m and charge q_0=q/2 is placed at the origin. If charge q_0 is given a small displacement (ylt lt a) along the y-axis, the net force acting on the particle is proportional to

A point source is emitting 0.2 W of ultravio- let radiation at a wavelength of lambda = 2537 Å . This source is placed at a distance of 1.0 m from the cathode of a photoelectric cell. The cathode is made of potassium (Work function = 2.22 eV ) and has a surface area of 4 cm^(2) . (a) According to classical theory, what time of exposure to the radiation shall be required for a potassium atom to accumulate sufficient energy to eject a photoelectron. Assume that radius of each potassium atom is 2 Å and it absorbs all energy incident on it. (b) Photon flux is defined as number of light photons reaching the cathode in unit time. Calculate the photon flux. (c) Photo efficiency is defined as probability of a photon being successful in knocking out an electron from the metal surface. Calculate the saturation photocurrent in the cell assuming a photo efficiency of 0.1. (d) Find the cut – off potential difference for the cell.

A particle is projected from a point P (2,0,0)m with a velocity 10(m)/(s) making an angle 45^@ with the horizontal. The plane of projectile motion passes through a horizontal line PQ which makes an angle of 37^@ with positive x-axis, xy plane is horizontal. The coordinates of the point where the particle will strike the line PQ is

In figure S is a monochromatic point source emitting light of wavelength lambda=500 nm . A thin lens of circular shape and focal length 0.10 m is cut into two identical halves L_(1) and L_(2) by a plane passing through a diameter. The two halves are placed symmetrically about the central axis SO with a gap of 0.5 mm . The distance along the axis from S to L_(1) and L_(2) is 0.15 m , while that from L_(1) and L_(2) to O is 1.30 m . The screen at O is normal to SO . (a) If the 3^(rd) intensity maximum occurs at point P on screen, find distance OP . (b) If the gap between L_(1) and L_(2) is reduced from its original value of 0.5 mm , will the distance OP increases, decreases or remain the same?

An infinite number of charges, each equal to Q=10 mu C are placed along the x-axis at x=1, 3, 9 …..m . Calculate the magnitude of electric field at x=0 if the consecutive charge have opposite signs.