Calculate kinetic energy of 5 moles of Nitrogen at `27^@C`.
Text Solution
Verified by Experts
A. Kinetic energy `=3/2 nRT` where, n = 5 moles, `R = 8.314 "mol"^(-1) k^(-1)` `T = 27^(@) C + 273 = 300 K` Kinetic energy `K_(k) = 3/2 xx 5 "mol" xx 8.314 "J mol"^(-1) K^(-1) xx 300 K = 18706.50 J`
Calculate the kinetic energy of 5 moles of O_2 at 37^@ C .
Calculate the kinetic energy per mole of carbondioxide at 27^@C
If the RMS speed of nitrogen at a certain temperature is 3000 ms^(-1) the approximate kinetic energy of one mole of nitrogen at that temperature in Kj is ( assume nitrogen as ideal gas)
Calculate the average and total kinetic energy of 0.5 mole of an ideal gas at 0^@C
What is the temperature at which the kinetic energy of 0.3 moles of helium is equal to the kinetic energy of 0.4 moles of argon at 400 K. ?
The kinetic energy in J of 1 mole of N_2 at 27^@ C is (R= 8.314 mol^(-1) k^(-1))
The average kinetic energy of one molecule of an ideal gas at 27^@ C and 1 atm pressure is
VGS PUBLICATION-BRILLIANT-MODEL PAPER 10 -SECTION-C