Read the given passage and answer the following questions. A body is thrown vertically up with a velocity u as shown in the figure. It passes through points P and Q in its upward journey and reaches the maximum height at point R. Here `(PQ)/(PR)=7/16 , OP = (2u^2)/45` , and take `g=10 m//s^2` Find the velocity of the particle at point P.
A
`u/12`
B
`u/2`
C
`u/6`
D
`u/3`
Text Solution
Verified by Experts
The correct Answer is:
D
Topper's Solved these Questions
NSO QUESTION PAPER 2020 SET 1
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION |Exercise ACHIEVERS SECTION|2 Videos
NSO QUESTION PAPER 2019 SET B
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION |Exercise ACHIEVERS SECTION|1 Videos
SOUND
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION |Exercise ACHIEVERS SECTION (HOTS) |5 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Read the given passage and answer the following questions. A body is thrown vertically up with a velocity u as shown in the figure. It passes through points P and Q in its upward journey and reaches the maximum height at point R. Here (PQ)/(PR)=7/16 , OP = (2u^2)/45 , and take g=10 m//s^2 Find the time taken by the particle to reach highest point R.
A ball is thrown vertically up with a velocity u . It passes three points A, B and C in its upward journey with velocities u/s,u/3 and u/4 , respectively. Find (AB)/(BC) .
A body is thrown vertically upwards with a velocity of 98 m//s . If g = 9.8 m//s^(2) , when will it reach its highest point ? What will be its maximum height ?
A stone projected upwards with a velocity u reaches two points P and Q separated by a distance h with velocities u//2 and u//3 . The maximum height reached by it is
A body is thrown vertically upward with velocity u . The ratio of times at which it is at particular height h is 1 : 2 . What is the maximum height reached by the body above point of projection ?
A body is thrown vertically upward with a velocity of 9.8 m/s. Calculate the maximum height attained by the body. (g=9.8m//s^(2))
A body falling a vertically up with initial velocity 52 m/s from the ground passes twice a point at h height above at an interval of 10 s. The height h is (g=10m//s^(2))
Calculate the maximum height attained by the body thrown vertically upward with a velocity of 9.8m//s (g=9.8m//s^2)
A body is projected vertically upwards with velocity of 10m/s. At a point P in its path, its P.E. and K.E. are equal. What is the height of the point?
SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION -NSO QUESTION PAPER 2020 SET 1-ACHIEVERS SECTION