Home
Class 12
PHYSICS
The bus movingwith a speed 42km//h is br...

The bus movingwith a speed `42km//h` is brought to a stop by brakes after `6m`. If the same bus is moving at a speed of `90km//h`, then the minimum stopping distance is

A

`15.48m`

B

`18.64m`

C

`22.13m`

D

`27.55m`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`u=42xx5/18=11.66m//s`
and `v=0`
So, `s_(1)=6m`
when `u=90xx5/18=25m//s`
and `v=0`
then `S_(2)=?`
Case I
`v^(2)=u^(2)+2as_(1)`
`=0(11.66)^(2)+2axx6(s_(1)=6m)`
`a=(-11.66xx11.66)/12`
`impliesa=-11.33m//s^(2)`
Case II
`v^(2)=u^(2)=2as_(2)`
`=0=(25)^(2)+2(-11.33)xxs_(2)`
`s_(2)=625/(2xx11.33)=27.5m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PRACTICE SET 12

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Paper 1 (Physics & Chemistry)|50 Videos
  • PRACTICE SET 14

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Paper 1 (Physics & Chemistry)|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A car , moving with a speed of 50 km//hr , can be stopped by brakes after at least 6m . If the same car is moving at a speed of 100 km//hr , the minimum stopping distance is

A car, moving with a speed of 50 km//hr , can be stopped by brakes after at least 6 m . If the same car is moving at a speed of 100 km//hr , the minimum stopping distance is

A car moving with a speed of 40 km//h can be stopped by applying the brakes after at least 2 m. If the same car is moving with a speed of 80 km//h , what is the minimum stopping distance?

A car moving with a velocity of 40 km/h can be stopped by brakes after travelling at least 5 m. If same car moves at a speed of 80 km/h the minimum stopping distance is

An automobile travelling with a speed 60 km//h , can brake to stop within a distance of 20 m . If the car is going twice as fast i. e. , 120 km//h , the stopping distance will be

An automobile travellingat 40 km//h , can be stopped at distance of 40 m by applying brakes. If the same autombile is travelling at 80 km//h , the minimum stopping distance, in metres is (assume no skidding) :

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-PRACTICE SET 13-PAPER I OBJECTIVE TYPE
  1. A string of mass 2.50kg is under a tension os 200N. The length of the ...

    Text Solution

    |

  2. When a metal wire elongates by hanging a load Mg on it the gravitation...

    Text Solution

    |

  3. The bus movingwith a speed 42km//h is brought to a stop by brakes aft...

    Text Solution

    |

  4. A water drop is divided into 8 equal droplets. The pressure difference...

    Text Solution

    |

  5. Two polaroids are kept crossed to each other. Now one of them is rotat...

    Text Solution

    |

  6. A satellite orbiting the circular orbit of radius R complete one revol...

    Text Solution

    |

  7. The displacement y of a particle executing periodic motion is given by...

    Text Solution

    |

  8. Change in frequency due to Doppler's effect is produced when

    Text Solution

    |

  9. Three blocks of masses 4 kg, 2 kg and 1 kg respectively are in contact...

    Text Solution

    |

  10. The equation of the stationary wave is y = 2 A sin (( 2 pi c t)/( la...

    Text Solution

    |

  11. A moving coil galvanometer has 10 turns each of length 12 cm and bre...

    Text Solution

    |

  12. A moving coil galvanometer gives full scale defection when a current o...

    Text Solution

    |

  13. A balloon contains 500m^(3) of He at 27^(@)C and 1 atm pressure. Then ...

    Text Solution

    |

  14. A body cools from 50^@C to 49^@C in 5 s. How long will it take to cool...

    Text Solution

    |

  15. What is the torque of a force 3hati+7hatj+4hatk about the origin if th...

    Text Solution

    |

  16. On increasing the plate separation of a charged condenser, the energy

    Text Solution

    |

  17. Two waves having intensities in the ratio of 16:1 produce interference...

    Text Solution

    |

  18. A man standing on a road has to hold his umbrella at 30^0 with the ver...

    Text Solution

    |

  19. A capacitor having capacity of 2 muF is charged to 200 V and then the ...

    Text Solution

    |

  20. The compressibility of water is 4.5xx10^(-10)m^(2)//N. 1 L of water is...

    Text Solution

    |