Home
Class 12
PHYSICS
if a ball of steel (density rho=7.8 g//c...

if a ball of steel (density `rho=7.8 g//cm^(3)`) attains a terminal velocity of `10 cm//s` when falling in a tank of water (coefficient of viscosity, `eta_(water) =8.5xx10^(-4)`Ps s), then its terminal velocity in glycerine `(rho =1.2 g//cm^(2), eta =13.2 Pa s)` would be nearly

A

`1.6xx10^(-5)cms^(-1)`

B

`6.25xx10^(-4)cms^(-1)`

C

`6.45xx10^(-4)cms^(-1)`

D

`1.5xx10^(-5)cms^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

We know thast `v prop(rho-rho_(0))/(eta)`
`implies(v_(2))/(v_(1))=(rho-rho_(02))/(rho-rho_(01))xx(eta_(1))/(eta_(2))`
or `v_(2)=(7.8-12)/(7.8-1)xx(8.5xx10^(-4)xx10)/13.2`
`=6.25xx10^(-4)cm//s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PRACTICE SET 12

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Paper 1 (Physics & Chemistry)|50 Videos
  • PRACTICE SET 14

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Paper 1 (Physics & Chemistry)|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A rain drop of radius 0.5 mm has a terminal velocity in air 2 m/s. If the coefficient of viscosity of air is 1.8xx10^(-4) poise, the viscous drag on the rain drop will be

A drop of water of radius 0.0015 mm is falling in air. If the coefficient of viscosity of air is 1.8xx10^(-8)kgm^(-1)s^(-1) what will be the terminal velocity of the drop. Density of air can be neglected.

A drop of water of radius 0.0015 mm is falling in air .If the cofficient of viscosity of air is 2.0 xx 10^(-5) kg m^(-1)s^(-1) ,the terminal velocity of the drop will be (The density of water = 10^(3) kg m^(-3) and g = 10 m s^(-2) )

A drop of water of radius 0.001 mm is falling in air. If the coeffcient of viscosity of air is 1.8 xcx 10^(-5) kg m^(-1) s^(-1) , what will be the terminal velocity of the drop? Neglect the density of air.

Find the terminal velocity of a rain drop of radius 0.01 mm. The coefficient of viscosity of air is 1.8xx10^-5 N-sm^-2 and its density is 1.2kgm^-3 .Density of water =1000kgm^-3 . Take g=10ms^-2

If an oil drop of density 0.95xx10^(3)kg//m^(3) and radius 10^(-4) cm is falling in air whose density is 1.3 kg//m^(3) and coefficient of viscosity is 18xx10^(-6)kg//(m-s) . Calculate the terminal speed of the drop.

A lead sphere of 1.0 mm diameter and relative density 11.20 attains a terminal velocity of 0.7 cm s^(-1) in a liquid of relative density 1.26 . Determine the coefficient of dynamic viscosity of the liquid.

Water is flowing in a pipe of radius 1.5 cm with an average velocity 15 cm s^(-1) . What is the nature of flow? Given coefficient of viscosity of water is 10^(-3) kg m^(-1) s^(-1) and its density is 10^(3) kg m^(-3)

find the terminal velocity of a steel ball 2mm in diameter falling through glycerine. Relative density of steel =8, relative density of glycerine =1.3 and viscosity of glycerine=8.3 poise.

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-PRACTICE SET 13-PAPER I OBJECTIVE TYPE
  1. The maximum electron density in the ionospherein the mornong is 10^(10...

    Text Solution

    |

  2. If the difference between the frequencies of two sound notes is 8Hz, t...

    Text Solution

    |

  3. The length of a sonometer wire between two fixed ends is 110cm. Where ...

    Text Solution

    |

  4. The magnetic susceptibility of a paramagnetic substance at - 173 .^(...

    Text Solution

    |

  5. A voltmeter of range 2 V and resistance 300 Omega cannot be converted ...

    Text Solution

    |

  6. If the momentum of a body is increased by 50%, then the percentage inc...

    Text Solution

    |

  7. A ray of light is incident on the surface of a glass plate at an angle...

    Text Solution

    |

  8. A jar filled with two non-mixing liquid 1 and 2 having densities rho(1...

    Text Solution

    |

  9. A coil has a inductance of 0.7H and is joined in series with a resista...

    Text Solution

    |

  10. what should be the velocity of an electron so that its momentum becom...

    Text Solution

    |

  11. A proton accelerated through a potential V has de-Broglie wavelength l...

    Text Solution

    |

  12. If the series limit of wavelength of the Lymman series for the hydroge...

    Text Solution

    |

  13. A fringe width in Young's experiment is 0.8 mm for a certain source wh...

    Text Solution

    |

  14. Figure shows currents in a part of an electric circuit, then current l...

    Text Solution

    |

  15. The equivalent resistance across P and Q in the given electric circuit...

    Text Solution

    |

  16. Pure Si at 300 K has equal electron (n(e)) and hole (n(h)) concentrati...

    Text Solution

    |

  17. if a ball of steel (density rho=7.8 g//cm^(3)) attains a terminal velo...

    Text Solution

    |

  18. Capacitance of a capacitor becomes 7/6 times of its original value if...

    Text Solution

    |

  19. The unit of physical quantity obtained by the line integral of electri...

    Text Solution

    |

  20. A student uses a simple pendulum of exactly 1m length to determine g, ...

    Text Solution

    |