Home
Class 11
PHYSICS
Calculate the amount of heat radiated pe...

Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface area `12cm^(2)` kept in thermal equilibrium in a room at temperature `20^(@)C` The emissivity of the surface `=0.80` and `sigma=6.0xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4)` .

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B, D

`A=12 cm^(2)=12xx10^(-4)m^(2),`
`T=20^(@)C=293^(@)K,`
`sigma=6xx10^(-8)W//m^(2)-K^(4)`
`Q=AeST^4` ltbrge12xx10^(-4)xx0.8xx6xx10^(-8)xx(293)^4`
`=0.4245=0.42`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HEAT TRANSFER

    HC VERMA|Exercise EXERCIESE|1 Videos
  • HEAT TRANSFER

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • HEAT AND TEMPERATURE

    HC VERMA|Exercise Exercise|4 Videos
  • INTRODUCTION TO PHYSICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|19 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface are 10 cm^(2) kept in thermal equilibrium in a roomat temperature 27^(@)C . The emissivity of the surface = 0.80 and Stefan's constant sigma ~= 6 xx 10^(-8) W//m^(2) K^(4)

A body of surface are 15xx10^(-3)m^2 emits 0.3 kcal in 40 second at a temperature 70^(@)C . The emissive power of the surface at that temperature is

A room heater is made up of thin wall tubes of copper, each 1.0 m long and 4.0 cm in diameter. Hot water aet 77^(@)C circulates constantlyh through the tubes. Calculate the amount of heat radiated per second in a room where the average temperature is 27^(@)C . The emissivity of copper =0.8 and Stefan's contant =5.67xx10^(-8)Wm^(-2)K^(-1)

The power of black body at temperature 200 K is 544 W .Its surface area is (sigma=5.67xx10^(-8)Wm^(-2)K^(-2))

A body having a surface area of 50cm^2 radiates 300J of energy per minute at a temperature of 727^(@)C . The emissivity of the body is ( Stefan's constant =5.67xx10^(-8)W//m^2K^4 )

The energy of 6000 J is radiated in 10 minutes by a body of surface area 200 cm^(2) . Find the emissive power of the body.

Calculate the maximum amount of heat which may be lost per second by radiation by a sphere 14cm in diameter at a temperature of 227^(@)C , when placed in an enclosure at 27^(@)C . Given Stefan's constant = 5.7 xx 10^(-8)Wm^(-2)K^(-4) .

A body of surface area 10 cm^(2) and temperature 727 ^(@) C emits 600 J of enrgy per minute. Find its emissivity.

The radiant power of a furnace of surface area of 0.6m^(2) is 34.2KW The temperature of the furance s [sigma = 5.7 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(-4) .

HC VERMA-HEAT TRANSFER-Exercises
  1. Figure shown two adiabatic vessels, each containing a mass m of water ...

    Text Solution

    |

  2. Two bodies of masses m(1) and m(2) and specific heat capacities S(1) a...

    Text Solution

    |

  3. An amount n (in moles) of a monatomic gas at initial temperature T(0) ...

    Text Solution

    |

  4. Assume that the total surface area of a human body is 1-6m^(2) and tha...

    Text Solution

    |

  5. Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface ...

    Text Solution

    |

  6. A solid aluminium sphere and a solid copper sphere of twice the radius...

    Text Solution

    |

  7. A 100W bulb has tungsten filament of total length 1.0m and radius 4xx1...

    Text Solution

    |

  8. A spherical ball of surface area 20cm^(@) absorbs any radiation that f...

    Text Solution

    |

  9. A spherical tungsten pices of radius 1.0cm is suspended in an evacuate...

    Text Solution

    |

  10. A cubical block of mass 1.0kg and edge 5.0cm is heated to 227^(@)C . I...

    Text Solution

    |

  11. A copper sphere is suspended in an evacuated chamber maintained at 300...

    Text Solution

    |

  12. A spherical ball A of surface area 20cm^(2) is kept at the centre of a...

    Text Solution

    |

  13. A cylinderical rod of length 50cm and cross sectional area 1cm^(2) is ...

    Text Solution

    |

  14. One end of a rod length 20cm is inserted in a furnace at 800K. The sid...

    Text Solution

    |

  15. A calorimeter of negligible heat capacity contains 100cc of water at 4...

    Text Solution

    |

  16. A body cools down from 50^(@)C to 45^(@)C in 5 minutes and to 40^(@)C ...

    Text Solution

    |

  17. A calorimeter containes 50g of water at 50^(@)C . The temperature fall...

    Text Solution

    |

  18. A metal ball of mass 1kg is heated by means of a 20W heater in a room ...

    Text Solution

    |

  19. A metal block of heat capacity 90J//.^(@)C placed in a room at 25^(@)C...

    Text Solution

    |

  20. A hot body placed in a surrounding of temperature theta(0) obeys Newto...

    Text Solution

    |