Home
Class 11
PHYSICS
A spherical ball of surface area 20cm^(@...

A spherical ball of surface area `20cm^(@)` absorbs any radiation that falls on it. It is suspended in a closed box maintained at `57^(@)C` . (a) Find the amount of radiation falling on the ball per second. (b0 Find the net rate of heat flow to or from the ball at an instant when its temperature is `200^(@)C` . Stefan constant `=6.0xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4)` .

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C, D

`(a) A=20cm^2=20xx10^(-4)m^2`
`T=57^(2)C=57+273=330K`
`E=A sigma T^4`
`=20xx10^(-4)xx6xx10^(-8)xx(330)^(4)`
`=1.42J.`
`(b)(E/t)=(A sigma e)(T_(1)^(4)-(T_(2)^(4)`
`[A=20 cm^2=20xx10^(-4)m^2, sigma= 6xx10^(-8)`
`t_1=473K, t_2=330 K`
`=20xx10^(-4)xx6xx10^(-8)`
`xx1[(473)^4-(330)^(4))]`
`=20xx6xx10^(-12)`
`[5.005xx10^(10)-1.185xx10^(10)] =20xx6xx3.82xx10^(-2)`
`=4.58W from the ball.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HEAT TRANSFER

    HC VERMA|Exercise EXERCIESE|1 Videos
  • HEAT TRANSFER

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • HEAT AND TEMPERATURE

    HC VERMA|Exercise Exercise|4 Videos
  • INTRODUCTION TO PHYSICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|19 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the maximum amount of heat which may be lost per second by radiation by a sphere 14cm in diameter at a temperature of 227^(@)C , when placed in an enclosure at 27^(@)C . Given Stefan's constant = 5.7 xx 10^(-8)Wm^(-2)K^(-4) .

Assume that the total surface area of a human body is 1-6m^(2) and that it radiates like an ideal radiator. Calculate the amount of energy radiates per second by the body if the body temperature is 37^(@)C . Stefan contant sigma is 6.0xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4) .

Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface area 12cm^(2) kept in thermal equilibrium in a room at temperature 20^(@)C The emissivity of the surface =0.80 and sigma=6.0xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4) .

A spherical tungsten pices of radius 1.0cm is suspended in an evacuated chamber maintained at 300K. The pices is maintained at 1000K by heating it electrically. Find the rate at which the electrical energy must be supplied. The emissivity of tungsten is 0.30 and the Stefan constant sigma is 6.0xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4) .

The radiant power of a furnace of surface area of 0.6m^(2) is 34.2KW The temperature of the furance s [sigma = 5.7 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(-4) .

How much energy in radiated per minute from the filament of an incandescent lamp at 3000 K, if the surface area is 10^(-4)m^(2) and its emissivity is 0.4 ? Stefan's constant sigma = 5.67 xx 10^(-8) Wm^(-2)K^(-4) .

The earth receives solor radiation at a rate of 8.2Jcm^(-2)min^(-1) . Assuming that the sun radiates like a blackbody, calculate the surface of the sun. The angle subtended by the sun on the earth is 0.55(@)C and the stefan constant sigma=5.67xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4) .

A cylinderical rod of length 50cm and cross sectional area 1cm^(2) is fitted between a large ice chamber at 0^(@)C and an evacuated chamber maintained at 27^(@)C as shown in figure. Only small protions of the rod are insid ethe chamber and the rest is thermally insulated from the surrounding. The cross section going inti the evacuted chamber is blackened so that it completely absorbe any radiation falling on it. The temperatuere of the blackened end is 17^(@)C when steady state is reachhed. Stefan constant sigma=6xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4) . Find the thermal conductivity of the material of the rod.

HC VERMA-HEAT TRANSFER-Exercises
  1. Figure shown two adiabatic vessels, each containing a mass m of water ...

    Text Solution

    |

  2. Two bodies of masses m(1) and m(2) and specific heat capacities S(1) a...

    Text Solution

    |

  3. An amount n (in moles) of a monatomic gas at initial temperature T(0) ...

    Text Solution

    |

  4. Assume that the total surface area of a human body is 1-6m^(2) and tha...

    Text Solution

    |

  5. Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface ...

    Text Solution

    |

  6. A solid aluminium sphere and a solid copper sphere of twice the radius...

    Text Solution

    |

  7. A 100W bulb has tungsten filament of total length 1.0m and radius 4xx1...

    Text Solution

    |

  8. A spherical ball of surface area 20cm^(@) absorbs any radiation that f...

    Text Solution

    |

  9. A spherical tungsten pices of radius 1.0cm is suspended in an evacuate...

    Text Solution

    |

  10. A cubical block of mass 1.0kg and edge 5.0cm is heated to 227^(@)C . I...

    Text Solution

    |

  11. A copper sphere is suspended in an evacuated chamber maintained at 300...

    Text Solution

    |

  12. A spherical ball A of surface area 20cm^(2) is kept at the centre of a...

    Text Solution

    |

  13. A cylinderical rod of length 50cm and cross sectional area 1cm^(2) is ...

    Text Solution

    |

  14. One end of a rod length 20cm is inserted in a furnace at 800K. The sid...

    Text Solution

    |

  15. A calorimeter of negligible heat capacity contains 100cc of water at 4...

    Text Solution

    |

  16. A body cools down from 50^(@)C to 45^(@)C in 5 minutes and to 40^(@)C ...

    Text Solution

    |

  17. A calorimeter containes 50g of water at 50^(@)C . The temperature fall...

    Text Solution

    |

  18. A metal ball of mass 1kg is heated by means of a 20W heater in a room ...

    Text Solution

    |

  19. A metal block of heat capacity 90J//.^(@)C placed in a room at 25^(@)C...

    Text Solution

    |

  20. A hot body placed in a surrounding of temperature theta(0) obeys Newto...

    Text Solution

    |