Home
Class 11
PHYSICS
A spherical tungsten pices of radius 1.0...

A spherical tungsten pices of radius `1.0cm` is suspended in an evacuated chamber maintained at `300K. The pices is maintained at 1000K by heating it electrically. Find the rate at which the electrical energy must be supplied. The emissivity of tungsten is `0.30` and the Stefan constant sigma is `6.0xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4)` .

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`r=1cm =1xx10^(-2)m,`
`A =4 pi (10^(-2))^(2)`
`=4 pi xx10^(-4)m^(2)`
`e=0.3, sigma =6xx10^(-8)`
`(E/t)e sigma A (T_(2)^(4)-T_(1)^(4))`
`=0.3xx6xx10^(-8)xx4 pixx10^(-4)`
`xx[(1000)^4-(300)^4]`
`=0.3xx6xx4 pi xx10^(-12)`
`xx[1-0.0081]xx1012`
`=0.3xx64xx3.14xx9919xx10^(-5)`
`=22.4=22W`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HEAT TRANSFER

    HC VERMA|Exercise EXERCIESE|1 Videos
  • HEAT TRANSFER

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • HEAT AND TEMPERATURE

    HC VERMA|Exercise Exercise|4 Videos
  • INTRODUCTION TO PHYSICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|19 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A spherical tungsten piece of radius (1)/(sqrt(pi)) cm is suspended in an evacuated chamber maintained at 200 K . The piece is maintained at 400 K by heating it electrically. Find the rate at which the electrial energy must be supplied. The emissivity of tungsten is 0.50 , the Steafan constant sigma is 6.0 xx 10^(-8) W//m^(2)-K^(4)

A spherical ball of radius 1cm coated with a metal having emissivity 0.3 is maintained at 1000 K temperature and suspended in a vacuum chamber whose walls are maintained at 300 K temperature. Find rate at which electrical energy is to be supplied to the ball to keep its temperature constant.

A copper sphere is suspended in an evacuated chamber maintained at 300K. The sphere is maitained at a constant temperature of 500K by heating it electrically. A total of 210W is electric power is needed to do it. When the surface of the copper sphere is completely blackned, 700W is needed to maintain the same temperature of the sphere. Calculate the emissivity of copper.

Calculate the temperature at which a perfect black body radiates at the rate of 1 W cm^(-2) , value of Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-8) W m^(-2)K^(-4)

A copper sphere is suspended in an evacuated chamber maintained at 300 k. The sphere is maintained at a constant temperature of 500 K by heating it electrically. A total of 210 W of electric power is needed to do it. When the surface of the copper shphere is completely blackened, 700 W is needed to maintain the same temperature of the sphere. Calculate the emissivity of copper.

A copper sphere is suspended in an evacuated chamber maintained at 300 K . The sphere is mantained at a constant temperature of 500 K by heating it electrically. A total of 300 W of electric power is needed to do it. When half of the surface of the copper sphere is completely blackened, 600W is needed to maintain the same temperature of the the sphere. Calculate the emissivity of copper.

An electric bulb with tungsten filament having an area of 0.25 cm^(2) is raised to a temperature of 3000 K , when a current passes through it. Calculate the electrical energy being consumed in watt, if the emissivity of the filament is 0.35. Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-5) erg^(-1) cm^(-2) K^(-4) . If due to fall in main voltage the fialment temperature falls to 2500 K, what will be wattage of the bulb?

A hot body at 800^@C is radiating 500 J of energy per minute. Calculate the surface area of the body if emissivity is 0.23 and Stefan's constant is 5.67 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(.-4) .

Calculate the temperature at which a perfect black body radiates at the rate of 1 W cm^(-2) , value of Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-5) W m^(-2) K^(-8)

A blackbody of surface area 1cm^(2) is placed inside an enclosure. The enclosure has a constant temperature 27(@)C and the blackbody is maintained at 327(@)C by heating it electrically. What electric power is needed to maintain the temperature? sigma=6.0xx10^(-s)Wm^(-2)K(-2) .

HC VERMA-HEAT TRANSFER-Exercises
  1. Figure shown two adiabatic vessels, each containing a mass m of water ...

    Text Solution

    |

  2. Two bodies of masses m(1) and m(2) and specific heat capacities S(1) a...

    Text Solution

    |

  3. An amount n (in moles) of a monatomic gas at initial temperature T(0) ...

    Text Solution

    |

  4. Assume that the total surface area of a human body is 1-6m^(2) and tha...

    Text Solution

    |

  5. Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface ...

    Text Solution

    |

  6. A solid aluminium sphere and a solid copper sphere of twice the radius...

    Text Solution

    |

  7. A 100W bulb has tungsten filament of total length 1.0m and radius 4xx1...

    Text Solution

    |

  8. A spherical ball of surface area 20cm^(@) absorbs any radiation that f...

    Text Solution

    |

  9. A spherical tungsten pices of radius 1.0cm is suspended in an evacuate...

    Text Solution

    |

  10. A cubical block of mass 1.0kg and edge 5.0cm is heated to 227^(@)C . I...

    Text Solution

    |

  11. A copper sphere is suspended in an evacuated chamber maintained at 300...

    Text Solution

    |

  12. A spherical ball A of surface area 20cm^(2) is kept at the centre of a...

    Text Solution

    |

  13. A cylinderical rod of length 50cm and cross sectional area 1cm^(2) is ...

    Text Solution

    |

  14. One end of a rod length 20cm is inserted in a furnace at 800K. The sid...

    Text Solution

    |

  15. A calorimeter of negligible heat capacity contains 100cc of water at 4...

    Text Solution

    |

  16. A body cools down from 50^(@)C to 45^(@)C in 5 minutes and to 40^(@)C ...

    Text Solution

    |

  17. A calorimeter containes 50g of water at 50^(@)C . The temperature fall...

    Text Solution

    |

  18. A metal ball of mass 1kg is heated by means of a 20W heater in a room ...

    Text Solution

    |

  19. A metal block of heat capacity 90J//.^(@)C placed in a room at 25^(@)C...

    Text Solution

    |

  20. A hot body placed in a surrounding of temperature theta(0) obeys Newto...

    Text Solution

    |