A 2 mW laser operate3s at a wavelength of 500 nm. The number of photons that will be emitted per second is : [ Given Plank's constant `h=6.6xx10^(-34)Js`, speed of light `c=3.0xx10^(8)m//s`]
A 2 mW laser operates at a wavelength of 500 nm. The number of photons that will be emitted per second is: [Given Planck’s constant h = 6.6 xx 10^(-34)Js , speed of light c = 3.0 xx 10^(8) m//s ]
The energy of a photon wavelength k = 1 meter is (Planck's constant = 6.625 xx 10^(-34) Js, speed of light = 3 xx 10^(8) m//s )
The momentum of a photon of de Broglie wavelength 5000Å is …………… . [Plank's constant =6.63xx10^(-34)J.s ]
If a semiconductor photodiode can detect a photon with a maximum wavelength of 400 nm, then its band gap energy is : Planck's constant h= 6.63 xx 10^(-34) J.s Speed of light c= 3xx10^8 m//s
Nitrogen laser produces a radiation at a wavelength of 337.1 nm. If the number of photons emitted per second is 5.6 xx 10^(24) , calculate the power of this laser.
A 50 watt bulb emits monochromatic red light of wavelength of 795 nm. The number of photons emitted per second by the bulb is x xx 10^20 . The value of x is _______. (Nearest integer) [Given : h = 6.63 xx 10^(-34) Js and c = 3.0 xx 10^8 ms^(-1) ]