Home
Class 12
PHYSICS
An electron moving along the x-axis with...

An electron moving along the x-axis with an initial energy of `100 eV` enters a region of magnetic field `vec(B) = (1.5 xx 10^(-3) T) hat (k)` at `S` (see figure). The field extends between `x=0` and `x=2 cm`. The electron is detected at the point `Q` on a screen placed `8` cm away from the point `S`. The distance `d` between `P` and `Q` (on the screen) is :
(electron's charge `= 1.6 xx 10^(-19) C`, mass of electron `= 9.1 xx 10^(-31) kg`).
.

A

`11.65` cm

B

`12.87` cm

C

`1.22` cm

D

`2.25` cm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MAINS

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Chemistry|1 Videos
  • JEE MAIN 2024 ACTUAL PAPER

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Question|522 Videos
  • JEE MAINS 2020

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise PHYSICS|246 Videos