Home
Class 12
PHYSICS
An inductor (L = 200 mH) is connected to...

An inductor `(L = 200 mH)` is connected to an `AC` source of peak `emf 210 V` and frequency `50 Hz`. Calculate the peak current. What is the instantaneous voltage of the source when the current is at its peak value?

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem step by step, we will calculate the peak current through the inductor connected to an AC source and then determine the instantaneous voltage when the current is at its peak value. ### Step 1: Identify the given values - Inductance, \( L = 200 \, \text{mH} = 200 \times 10^{-3} \, \text{H} = 0.2 \, \text{H} \) - Peak emf, \( E_0 = 210 \, \text{V} \) - Frequency, \( f = 50 \, \text{Hz} \) ### Step 2: Calculate the angular frequency \( \omega \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Worked Out Examples|8 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Short Answer|13 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An inductor (L=2000mH) is connected to an AC source of peak current. What is the instantaneous voltage of the source when the current is at its peak value?

A 25 W lamp is connected to an ac source of peak emf 100 V. Compute the rms current in the lamp.

A 50 Omega resistor an inductor and a capacitor are connected to an AC source 220 V. The frequency of source is 50 Hz. Calculate the current in the circuit if voltage across resistor capacitor and inductor is 220 V, 260 V and 260 V, respectively.

A capacitor of unknown capacitance, a resistance of 100 ohm and an inductor of inductance L = 4//pi^(2) henry are connected in series across an a.c. source of 200 V, 50 Hz. Calculate the value of capactance and the current that flows in the circuit, when the current is in phase with the voltage.

A 0.21 H inductor and a 12 ohm resistance are connected in series to a 220 V . 50 Hz ac source. Calculate the current in the circuit and the phase angle between the current and the source voltage.

A capacitor of 100 muF , a resistor of 20 Omega and an inductor of inductance L are connected in series with an a.c. source of frequency 50 Hz. Calculate the value of inductance L of the inductor, if phase angle between current and voltage is zero.

A pure inductor of 25.0 mH is connected to a source of 220 V. Find the inductive reactance and rms current in the circuit if the frequency of the source is 50 Hz.

Can the peak voltage across the inductor be greater than the peak voltage of the source in an LCR circuit?

An AC source is rated as 220 V-50 Hz. What will be the peak voltage of this source ?

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. An inductor (L = 200 mH) is connected to an AC source of peak emf 210 ...

    Text Solution

    |

  2. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  3. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  4. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  5. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  6. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  7. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  8. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  9. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  10. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  11. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  12. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  13. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  14. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  15. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  16. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  17. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  18. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  19. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  20. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |