Home
Class 12
PHYSICS
An LCR series circuit with L = 100 mH, C...

An LCR series circuit with `L = 100 mH, C = 100 muF, R = 120 Omega` is connected to an `AC` source of `emf epsilon = (30 V) sin (100s^(-1))t`. Find the impedance, the peak current and the resonant frequency of the circuit.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we will follow these steps: ### Step 1: Identify the given values We have: - Inductance, \( L = 100 \, \text{mH} = 100 \times 10^{-3} \, \text{H} = 0.1 \, \text{H} \) - Capacitance, \( C = 100 \, \mu\text{F} = 100 \times 10^{-6} \, \text{F} = 0.0001 \, \text{F} \) - Resistance, \( R = 120 \, \Omega \) - EMF source, \( \epsilon(t) = 30 \sin(100t) \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Worked Out Examples|8 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    HC VERMA|Exercise Short Answer|13 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An LCR series circuit contains L = 8 H, C = 0.5 muF and R =100 Omega The resonant frequency of the circuit is .

An LCR circuit has L = 10 mH, R = 3 Omega and C = 1 mu F and is connected in series to a source of (20 sin omega t) volt. Calculate the current amplitude at a frequency 20 % lower than the resonance frequency of the circuit.

A series L-C-R circuit with R = 44 Omega, C = 8 muF and L = 50 H is connected to a variable frequency 220 V ac suppy. Calculate angular frequency, impedance and current at resonance condition.

A series LCR circuit with R = 1 k Omega , L=1.0 mH C= 0.001 muF is connected to a sinusoidal voltage of peak value 200sqrt(2) V . When the frequency of the supply equals the natural frequency of the circuit what is the average power transferred to the circuit in one cycle .

In an LCR series combination R= 400 Omega L =100 mH and C = 1 muF . This combination is connected to a 25 sin 2000 t volt voltage source . Find (i) the impedance of the circuit . (ii) the peak value of the ciruit current .

A series LCR circuit with L = 4.0 h, C = 100 mu F and R = 60 Omega is connected to a varialbe frequency 240 V source. Calcalate (i) angular frequency of the source which drives the circuit in resonace, (ii) current at the resonating frequency, (iii) rms potential drop across the inductro at resonance.

In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, epsilon_0 50 V and v = 50/((Pi) Hz . Find the peak current and the average power dissipated in the circuit.

A 25 W lamp is connected to an ac source of peak emf 100 V. Compute the rms current in the lamp.

In an L C R circuit having L = 8 H, C = 0 5muF and R=100Omega in series, the resonance frequency in rad/s is

HC VERMA-ALTERNATING CURRENT-Exercises
  1. An LCR series circuit with L = 100 mH, C = 100 muF, R = 120 Omega is c...

    Text Solution

    |

  2. Find the time required for a 50 Hz alternating current to change its v...

    Text Solution

    |

  3. The household suply of electricity is at 220 V (rms value) and 50 Hz. ...

    Text Solution

    |

  4. A bulb rated 60 W at 220 V is connected across a household supply of a...

    Text Solution

    |

  5. An electric bulb is designed to operate at 12 volts DC. If this bulb i...

    Text Solution

    |

  6. The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC so...

    Text Solution

    |

  7. The dielectric strength of air is 3.0 xx 10^6 V/m. A parallel-plate ai...

    Text Solution

    |

  8. The current in a discharging LR circuit is given by I = i0 e^(-t/tau) ...

    Text Solution

    |

  9. A capacitor of capacitance 10 muF is connected to an oscillator giving...

    Text Solution

    |

  10. A coil of inductance 5.0 mH and negligible resistance is connected to ...

    Text Solution

    |

  11. A coil has a resistance of 10 Omega and an inductance of 0.4 henry. It...

    Text Solution

    |

  12. A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilo...

    Text Solution

    |

  13. In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, e...

    Text Solution

    |

  14. An electric bulb is designed to consume 55 W when operated at 110 volt...

    Text Solution

    |

  15. In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, ...

    Text Solution

    |

  16. Consider the situation of the previous problem. Find the average elect...

    Text Solution

    |

  17. An inductance of 2.0 H, a capacitance of 18 muF and a resistance of 10...

    Text Solution

    |

  18. A coil a capacitor and an AC source of rms voltage 24 V are connected ...

    Text Solution

    |

  19. Figure shows a typical circuit for low-pass filter. An AC input Vi = 1...

    Text Solution

    |

  20. A transformer has 50 turns in the primary and 100 in the secondary. If...

    Text Solution

    |