Home
Class 12
PHYSICS
Calculate the saturation thermionic curr...

Calculate the saturation thermionic current if `120 W` is applied to a thoriated-tungsten filament of surface area `1.0 cm^2`. Assume that the surface radiates like a blackbody. The required constants are
`A = 3 xx10^4 A m^(-2) -K^2`, `varphi = 2.6 eV, k = 8.62 xx 10^(-5) eV kK^(-1)`
and `sigma = 6 xx 10^(-8) W m^(-2) K^(-4)`

Text Solution

Verified by Experts

The thermionic current is given by the Richardson-Dushman equation
`I = AST^2 e^(-(varphi)/(kT)` .. (i)
When the power input to the filament equals the power radiated, the temperature becomes constant. The thermionic current then becomes saturated. The power radiated is given by the Stefan's law
`P = SsigmaT^4`
or, `120 W = (1.0 xx 10^(-4) m^2) xx (6 xx 10^(-8 W m^(-2) K^(-4)) xx T^4`
or, `T=2114 K`.
Now `(varphi)/kT = (2.6 eV)/((8.62 xx 10^(-5 eV K^(-1)) (2114 K)) = 14.26`.
Putting in (i),
`i = 3 xx 10^4 A m^(-2) K^(-2) xx (1.0 xx 10^(-4) m^2) (2114 K)^2 e^(-14.26)`
`= (1.34 xx 10^7 A) e^(-14.26) = 8.6 A`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRIC CURRENT THROUGH GASES

    HC VERMA|Exercise Short Answer|10 Videos
  • ELECTRIC CURRENT THROUGH GASES

    HC VERMA|Exercise Objective 1|9 Videos
  • ELECTRIC CURRENT THROUGH GASES

    HC VERMA|Exercise Exercises|23 Videos
  • ELECTRIC CURRENT IN CONDUCTORS

    HC VERMA|Exercise Exercises|84 Videos
  • ELECTRIC FIELD AND POTENTIAL

    HC VERMA|Exercise Exercises|75 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An electric heater emits 100W of thermal radiation. The coil has a surface area of 0.02m^(2) . Assuming that the coil radiates like a blackbody, Find its temperature. Sigma=6.00xx10^(-s)Wm^(-2)K(-4) .

Calculate the energy radiated per second from the filament of an incandescent lamp at 2000K, if the surface area is 5.0 xx 10^(-5) m^(-2) and its relative emittance is 0.85 & sigma = 5.7 xx 10^(-8) W m^(-2) K^(-4)

Calculate the temperature at which a perfect black body radiates at the rate of 1 W cm^(-2) , value of Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-8) W m^(-2)K^(-4)

Calculate the temperature at which a perfect black body radiates at the rate of 1 W cm^(-2) , value of Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-5) W m^(-2) K^(-8)

The saturation current from a thoriated-tungsten cathode at 2000 K is 100 mA . What will be the saturation current for a pure-tungsten cathode of the same surface area operating at the same temperature? The constant A in the Richardson-Dushman equation is 60 xx 10^4 A m^(-2) K^(-2) for pure tungsten and 3.0 xx 10^(4) A m^(-2) K^(-2) for thoriated tungsten. The work function of pure tungsten is 4.5 eV and that of thoriated tungsten is 2.6 eV .

The earth receives solor radiation at a rate of 8.2Jcm^(-2)min^(-1) . Assuming that the sun radiates like a blackbody, calculate the surface of the sun. The angle subtended by the sun on the earth is 0.55(@)C and the stefan constant sigma=5.67xx10^(-s)Wm^(-2)K^(-4) .

Assuming a filament in a 100W light bulb acts like a perfect blackbody, what is the temperature of the hottest portion of the filament if it has a surface area of 6.3 xx 10^(-5) m^(2) ? The Stefan-Boltzmann constant is 5.67 xx 10^(-8) W //(m^(2).K^(2)) .

If the sun's surface radiates heat at 6.3 xx 10^(7) Wm^(-2) . Calculate the temperature of the sun assuming it to be a black body (sigma = 5.7 xx 10^(-8)Wm^(-2)K^(-4))

Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface are 10 cm^(2) kept in thermal equilibrium in a roomat temperature 27^(@)C . The emissivity of the surface = 0.80 and Stefan's constant sigma ~= 6 xx 10^(-8) W//m^(2) K^(4)