Home
Class 11
PHYSICS
A Carnot engine takes 3xx10^6cal. of hea...

A Carnot engine takes `3xx10^6cal`. of heat from a reservoir at `62^@C`, and gives it to a sink at `27^@C`. The work done by the engine is

A

`4.2xx10^6J`

B

`8.4xx10^6J`

C

`16.8xx10^6J`

D

zero

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

(b) `eta=1-(T_2)/(T_1)=1-(273+27)/(273+627)=1-300/900=1-1/3=2/3`
But `eta=W/Q :. W/Q=2/3 rArr W=2/3xxQ=2/3xx3xx10^6`
`=2xx10^6cal =2xx10^6xx4.2J=8.4xx10^6J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)|Exercise JEE Main And Advanced|54 Videos
  • LAWS OF MOTION

    SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)|Exercise JEE Main And Advanced|79 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A Carnot engine takes 3xx10^6 cal of heat from a reservoir at 627^@C and gives it to a sink at 27^@C . The work done by the engine is:

A carnot engine takes 6000 cal of heat from a reservoir at 627^(@)C and gives it to a sink at 27^(@)C . The work done by the engine is

A Carnot engine takes 9000 cal of heat from a reservoir at 627^@ C and gives it to a sink at 27^@C . The work done by the angine is

A carnot engine take 3*10^(6) cal of heat from a reservoir at 627C ,and gives it to a sink at 27C .The work done by the engine is

A carnot engine takes in 3000 kcal of heat from a reservoir at 627°C and gives it to a sink at 27°C. The work done by the engine is

A carnot engine takes in 3000 kcal of heat from a reservoir at 627^@C and gives a part of it to a sink at 27^@C . The work done by the engine is

A carnot engine takes 900 Kcal of heat from a reservoir at 723^(@)C and exhausts it to a sink at 30^(2)C the work done by the engine is

SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)-HEAT AND THERMODYNAMICS-JEE Main And Advanced
  1. During an adiabatic process, the pressure of a gas is found to be prop...

    Text Solution

    |

  2. Which of the following parameters does not characterize the thermodyna...

    Text Solution

    |

  3. A Carnot engine takes 3xx10^6cal. of heat from a reservoir at 62^@C, a...

    Text Solution

    |

  4. The earth radiates in the infra-red region of the spectrum. The spectr...

    Text Solution

    |

  5. According to Newton's law of cooling, the rate of cooling of a body is...

    Text Solution

    |

  6. One mole of ideal monoatomic gas (gamma=5//3) is mixed with one mole o...

    Text Solution

    |

  7. If the temperature of the sun were to increase form T to 2T and its ra...

    Text Solution

    |

  8. Which of the following statements is correct for any thermodynamic sys...

    Text Solution

    |

  9. Two thermally insulated vessel 1 and 2 are filled with air at temperat...

    Text Solution

    |

  10. The temperature of the two outer surfaces of a composite slab, consist...

    Text Solution

    |

  11. Which of the following is incorrect regarding the first law of thermod...

    Text Solution

    |

  12. The figure shows a system of two concentric spheres of radii r1 and r2...

    Text Solution

    |

  13. A system goes from A and B via two processes. I and II as shown in fig...

    Text Solution

    |

  14. The temperature -entropy diagram of a reversible engine cycle is given...

    Text Solution

    |

  15. A gaseous mixture consists of 16g of helium and 16 g of oxygen. The ra...

    Text Solution

    |

  16. Assuming the Sun to be a spherical body of radius R at a temperature o...

    Text Solution

    |

  17. Two rigid boxes containing different ideal gases are placed on a table...

    Text Solution

    |

  18. The work of 142kJ is performed in order to compress one kilo mole of g...

    Text Solution

    |

  19. When a system is taken from state i to state f along the path iaf, it ...

    Text Solution

    |

  20. A Carnot engine, having an efficiency of eta=1//10 as heat engine, is ...

    Text Solution

    |