Home
Class 12
PHYSICS
A wheel of moment of inertia 2 kgm^(2) ...

A wheel of moment of inertia `2 kgm^(2)` is rotating about an axis passing through centre and perpendicular to its plane at a speed `60 rad//s`. Due to friction, it comes to rest in 5 minutes. The angular momentum of the wheel three minutes before it stops rotating is

A

`24 kg m^(2)//s`

B

`48 kg m^(2)//s`

C

`72 kg m^(2)//s`

D

`96 kg m^(2)//s`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Given. `I = 2 kg m^(2)`
`omega_(0) = 60` rad/s , `omega = 0`
`t = 5` min ` = 5 xx 60 = 300` s
From the relation,
`omega = omega_(0) + alphat`
`alpha = (omega - omega_(0))/(t)`
`rArr alpha = (0 -60)/(300) = (-60)/(300) = (-1)/(5) rad//s^(2)`
For `t = 3=2` min
`= 2 xx 60 = 120s`
`omega = omega_(0) + alphat`
`= 60 - 1/(5) xx 120 = 60 - 24`
`:. omega = 36` rad/s
As, angular momentum, `L =komega`
Substituting the values in the above relation,
we get `L = 2 xx 36 = 72 kg m^(2)//s`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MHTCET 2016

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Physics|50 Videos
  • MHTCET 2018

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Physics|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The moment of inertia of a copper disc, rotating about an axis passing through its centre and perpendicular to its plane

The moment of inertia of a disc rotating about an axis passing through its centre and perpendicular to its axis is 20 kgm^(2) . If its rotational K.E. is 10 J, then its angular momentum will be

A wheel rotates about an axis passing through the center and perpendicular to the plane with slowly increasing angular speed. Then it has

The moment of inertia of a uniform ring about an axis passing through its centre and perpendicular to its plane is 100kgm^(2) . What is the moment of inertia of the ring about its diameter ?

A sphere of moment of inertia 10kgm^(2) is rotating at a speed of 100 rad/s. Calculate the torque required to stop it in 10 minutes. Also calculate the angular momentum of the wheel two minutes before it stops rotating.

A whel of M.I. = 1 kg-m^(2) is rotating at an angular speed of 40 rad/s. Due to friction on the axis, the wheel comes to rest in 10 minute. What is the angular momentum of the wheel in kg m^(2)//s two minutes before it comes to rest ?

A uniform metre scale of mass 0.2 kg is rotated about an axis passing through its one end and perpendicular to its length at the rate of 60 revolutions/minute. What is its angular momentum?

A disc of the moment of inertia 'l_(1)' is rotating in horizontal plane about an axis passing through a centre and perpendicular to its plane with constant angular speed 'omega_(1)' . Another disc of moment of inertia 'I_(2)' . having zero angular speed is placed discs are rotating disc. Now, both the discs are rotating with constant angular speed 'omega_(2)' . The energy lost by the initial rotating disc is

The moment of inertia of uniform circular disc about an axis passing through its centre is 6kgm^(2) . Its M.I. about an axis perpendicular to its plane and just touching the rim will be

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-MHTCET 2017-PHYSICS
  1. The magnetic moment of electron due to orbital motion is proport...

    Text Solution

    |

  2. Photodiode is a device

    Text Solution

    |

  3. A wheel of moment of inertia 2 kgm^(2) is rotating about an axis pa...

    Text Solution

    |

  4. The equation of the progressive wave is y = 3 sin[pi(t/3-x/5)+pi/4] , ...

    Text Solution

    |

  5. Two spherical black bodies of radii R(1) and R(2) and with surface tem...

    Text Solution

    |

  6. The closed and open organ pipes have same length. When they are v...

    Text Solution

    |

  7. A lift of mass 'm' is connected to a rope which is moving upward w...

    Text Solution

    |

  8. A solid sphere of mass 2 kg is rolling on a frictionless horizontal...

    Text Solution

    |

  9. A flywheel at rest is to reach an angular velocity of 24 rad/s in 8...

    Text Solution

    |

  10. Two uniform wires of a the same material are vibrating under the ...

    Text Solution

    |

  11. When one end of the capillary is dipped in water, the height of wa...

    Text Solution

    |

  12. For a rigid diatomic molecule, univerisal gas constant R = mc(p), wh...

    Text Solution

    |

  13. A ideal gas has pressure 'p', volume 'V' and absolute temperature '...

    Text Solution

    |

  14. A big water drop is formed by the combination of 'n' small water dr...

    Text Solution

    |

  15. The ratio of binding energy of a satellite at rest on earth's surfa...

    Text Solution

    |

  16. A particle performing SHM starts equilibrium position and its tim...

    Text Solution

    |

  17. In sonometer experiment , the string of length 'L' under tension ...

    Text Solution

    |

  18. The depth at which the value of acceleration due to gravity is 1/n tim...

    Text Solution

    |

  19. A particle performing SHM starting extreme position. Graphical rep...

    Text Solution

    |

  20. The fundamental frequency of an air column in a pipe closed at one...

    Text Solution

    |