Home
Class 11
CHEMISTRY
Find the volume of the following at STP....

Find the volume of the following at `STP`.
a. `14 g` of mitrogen
b. `6.023 xx 10^(22)` molecules of `NH_(3)`
c. `0.1 "mole of " SO_(2)`.

Text Solution

Verified by Experts

a. 1 mole of `N_(2) implies 28 g = 22.4 L` at `STP`
`14 g = 11.2 L`
b. 1 mole of `NH_(3) = 17 g`
`= 6.023 xx 10^(23)` molecules `= 2.24 L`
`:. 6.023 xx 10^(22)` molecules `= 2.24 L`
c. 1 mol of `SO_(2) = 32 + 16 xx 2 = 64 g = 22.4 L`
0.1 mole of `SO_(2) = 2.24 L`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 1.1 Objective Questions|6 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 1.1 Objective Questions (Single Correct)|3 Videos
  • S-BLOCK GROUP 2 - ALKALINE EARTH METALS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 5.1 Objective|2 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Ture False)|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the number of moles in each of the following : a. 11 g of CO_(2) b. 3.01 xx 10^(22) molecules of CO_(2) c. 1.12 L of CO_(2) at STP

What volume is occupied at N.T.P. by (i) 1.4 g of nitrogen (ii) 6.023 xx 10^21 molecules of oxygen (iii) 0.2 mole of ammonia ?

Find the number of g -molecules of oxygen in 6.023xx10^(24)CO molecules.

The total number of protons in 10 g of calcium carbonate is (N_(0) = 6.023 xx 10^(23)) :-