Home
Class 11
CHEMISTRY
What is would be the molality of a solut...

What is would be the molality of a solution obtained by mixing equal volumes of 30% by weight `H_(2) SO_(4) (d = 1.218 g mL^(-1))` and 70% by weight `H_(2) SO_(4) (d = 1.610 g mL^(-1))`? If the resulting solution has density `1.425 g mL^(-1)`, calculate its molality.

Text Solution

AI Generated Solution

To find the molality of the solution obtained by mixing equal volumes of 30% by weight H₂SO₄ (density = 1.218 g/mL) and 70% by weight H₂SO₄ (density = 1.610 g/mL), we can follow these steps: ### Step 1: Calculate the mass of each solution Assume we take a volume \( V \) mL of each solution. **For the 30% H₂SO₄ solution:** - Density = 1.218 g/mL - Mass = Density × Volume = \( 1.218 \, \text{g/mL} \times V \, \text{mL} = 1.218V \, \text{g} \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 1.1 Objective Questions|6 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 1.1 Objective Questions (Single Correct)|3 Videos
  • S-BLOCK GROUP 2 - ALKALINE EARTH METALS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 5.1 Objective|2 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Ture False)|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculation the molarity and molality of a solution made by mixing equal volumes of 35% by mass of H_(2)SO_(4) (density= 1.22 g mL^(-1)) and 65% by H_(2)SO_(4) (density =1.62 g mL^(-1)) .

The molarity of 98% by wt. H_(2)SO_(4) (d = 1.8 g/ml) is

Calculate the pH of solution obtained by mixing 10 ml of 0.1 M HCl and 40 ml of 0.2 M H_(2)SO_(4)