Home
Class 11
PHYSICS
The equation of a wave is y=(x,t)=0.05...

The equation of a wave is
`y=(x,t)=0.05 sin [(pi)/(2)(10x-40t)-(pi)/(4)]m`
find: (a) the wavelength, the frequency and the wave velocity
(b) the participle velocity and acceleration at `x=0.5m`and `t = 0.05s`.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the given problem step by step, we will analyze the wave equation and extract the required parameters. ### Given Wave Equation: \[ y(x, t) = 0.05 \sin\left(\frac{\pi}{2}(10x - 40t) - \frac{\pi}{4}\right) \] ### Step 1: Rewrite the Wave Equation We can rewrite the wave equation in a more standard form: \[ y(x, t) = 0.05 \sin\left(5\pi x - 20\pi t - \frac{\pi}{4}\right) \] ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Example Type 1|1 Videos
  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Example Type 2|1 Videos
  • VECTORS

    DC PANDEY|Exercise Medical enrances gallery|9 Videos
  • WORK, ENERGY & POWER

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Comprehension Based|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equation of a progressive wave is y=8 sin [ pi ((t)/(10)-(x)/(4))+(pi)/(3)] . The wavelength of the wave is

The equation of a travelling wave is y(x, t) = 0.02 sin ((x)/(0.05) + (t)/(0.01)) m Find (a) the wave velocity and (b) the particle velocity at x = 0.2 m and t = 0.3 s . Given cos theta = -0.85 , where theta = 34 rad

The equation of a progressive wave is given by, y = 5 sin pi ((t)/(0.02) - (x)/(20)) m, then the frequency of the wave is

The equation of a progressive wave is given by, y = 3 sin pi ((t)/(0.02) - (x)/(20)) m . Then the frequency of the wave is

From a wave equation y= 0.5 sin ((2pi)/3.2)(64t-x). the frequency of the wave is

If the equation of transverse wave is y=5 sin 2 pi [(t)/(0.04)-(x)/(40)] , where distance is in cm and time in second, then the wavelength of the wave is

The equation of a wave is y=5sin((t)/(0.04)-(x)/(4)) where x is in cm and t is in seccond. The velocity of the wave will be