Home
Class 12
CHEMISTRY
The solution containing 10 g of an organ...

The solution containing `10 g` of an organic compound per litre showed an osmotic pressure of `1.18 atm` at `0^(@)C`. Calculate the molecular mass of the compound "(R=0.0821 litre atm per degree per mol)"

Text Solution

Verified by Experts

Applying the equation
`Mw=(W)/(PV).RT`
Given ,`W=10 g, P=1.18 atm , V=1 L ,R=0 .0821` , and `T=273 K`.
`Mw = (10)/(1.18xx1)xx0.0821xx273=189.94`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Solved Examples|40 Videos
  • SOLUTIONS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Linked Comprehension)|58 Videos
  • SOLID STATE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 1.2 (Objective)|9 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If the osmotic pressure of 5g per litre solution of compound at 27^(@)C is 0.025 atm, calculate the molecular mass of the compound.

A solution containing 3.56 g of a polymer in 1 litre of a solvent was found to have an osmotic pressure of 5.2xx10^(-4) atmosphere at 300K . The molecules mass of the ploymer is ______. (R=0.082 L atm mol ^(-1)K^(-1))

Osmotic pressure of a solution contaning 7 g.of a protein per 100 cm^(3) of solution is 3.3 xx 10^(-2) atm at 37^(@)C . Calculate the molar mass of protein.

A solution containing 4.0 g of PVcC in 2 liter of dioxane (industrial solvent ) was found to have an osmotic pressure 3.0 x 10^(-4) atm at 27^(@)C . The molar mass of the polymer (g/mol) will be :