Home
Class 11
PHYSICS
In fig. both pulleys and the string are ...

In fig. both pulleys and the string are massless and all the surfaces are frictionless.

Given `m_(1)=1kg, m_(2)= 2kg, m_(3)=3kg`.
The acceleration of `m_(3)` is

A

`(40)/(7) ms^(-2)`

B

`(30)/(7) ms^(-2)`

C

`(20)/(7) ms^(-2)`

D

None of these

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Free-body diagrams

Constraint relation :
`x_(1)=x_(2)+x_(3)`
`a_(1)=a_(2)+a_(3)`
Equation of motion :
`T-N=m_(1)a_(1)` …(i)
`N=m_(2)a_(1)`..(ii)
`m_(2)g-T=m_(2)a_(2)` …(iii)
`m_(3)g-T=m_(3)a_(3)` ..(iv)
Using above equations, we can calculate the values.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|5 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Assertion-reasoning|15 Videos
  • MISCELLANEOUS VOLUME 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|10 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer type|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In fig. both pulleys and the string are massless and all the surfaces are frictionless. Given m_(1)=1kg, m_(2)= 2kg, m_(3)=3kg . The acceleration of m_(1) is

In fig. both pulleys and the string are massless and all the surfaces are frictionless. Given m_(1)=1kg, m_(2)= 2kg, m_(3)=3kg . Find the tension in the string

If m_(1) =10kg,m_(2)=4kg,m_(3) =2kg , the acceleration of system is .

In fig, all the pulleys and strings are massless and all the surfaces are frictionless. A small block of mass m is placed on fixed wedge (take f=10ms^(-2) ). The acceleration of m is

In fig, all the pulleys and strings are massless and all the surfaces are frictionless. A small block of mass m is placed on fixed wedge (take f=10ms^(-2) ). The acceleration of pulley p_(4) is

In fig, all the pulleys and strings are massless and all the surfaces are frictionless. A small block of mass m is placed on fixed wedge (take f=10ms^(-2) ). The tension in the string attached to m is

Two masses m_(1) and m_(2) are attached to a string which passes over a frictionless smooth pulley. When m_(1)=10kg,m_(2)=6kg , the acceleration of masses is

Three blocks are connected by strings as shown in and are pulled by a force T_(3)=60N if m_(1)=10 kg, m_(2)=20 kg and m_(3)=30 kg calculate the acceleration of the system and T_(1) and T_(2)

In the figure shown, m_(1) = 10kg, m_(2) = 6kg, m_(3) = 4kg. If T_(3) = 40 N, T_(2) = ?

CENGAGE PHYSICS-NEWTON'S LAWS OF MOTION 1-Linked Comperhension
  1. In fig. both pulleys and the string are massless and all the surfaces ...

    Text Solution

    |

  2. In fig. both pulleys and the string are massless and all the surfaces ...

    Text Solution

    |

  3. In fig. both pulleys and the string are massless and all the surfaces ...

    Text Solution

    |

  4. In the arrangement shown in fig., all pulleys are smooth and massless....

    Text Solution

    |

  5. In the arrangement shown in fig., all pulleys are smooth and massless....

    Text Solution

    |

  6. In the arrangement shown in fig., all pulleys are smooth and massless....

    Text Solution

    |

  7. In the arrangement shown in fig., all pulleys are smooth and massless....

    Text Solution

    |

  8. Two blocks of masses m(1) and m(2) are connected with a light spring o...

    Text Solution

    |

  9. Two blocks of masses m(1) and m(2) are connected with a light spring o...

    Text Solution

    |

  10. Two blocks of masses m(1) and m(2) are connected with a light spring o...

    Text Solution

    |

  11. Two smooth block are placed at a smooth corner as shown in fig. Both t...

    Text Solution

    |

  12. Two smooth block are placed at a smooth corner as shown in fig. Both t...

    Text Solution

    |

  13. Two smooth block are placed at a smooth corner as shown in fig. Both t...

    Text Solution

    |

  14. Two containers of sand are arranged like the block as shown in fig. th...

    Text Solution

    |

  15. Two containers of sand are arranged like the block as shown in fig. th...

    Text Solution

    |

  16. A time varying force F=6t-2t^(2)N, at t=0 starts acting on a body of m...

    Text Solution

    |

  17. A time varying force F=6t-2t^(2)N, at t=0 starts acting on a body of m...

    Text Solution

    |

  18. A time varying force F=6t-2t^(2)N, at t=0 starts acting on a body of m...

    Text Solution

    |

  19. For the system shown in fig, there is no friction anywhere. Masses m(1...

    Text Solution

    |

  20. For the system shown in fig, there is no friction anywhere. Masses m(1...

    Text Solution

    |