Home
Class 11
PHYSICS
A 5 kg block is projected upwards with a...

A `5 kg` block is projected upwards with an initial speed of `10 ms^(-1)` from the bottom of a plane inclined at `30^(@)` with horizontal . The coefficient of kinetic friction between the block and the plane is `0.2`
a. How far does the block move up the plane ?
b. How long does it move up the plate ?
c. After time from its projection does the block again come to the bottom ? What speed does it arrive?

Text Solution

Verified by Experts

`5g sin 30^(@)` and `mu_(k)N ` both act downward , so acceleration a will be downward Therefore
`:. a = (5 g sin 30^(@) + mu_(e)N)/(5)`
`= g sin 30^(@) + mu_(k)g cos 30^(@)`
`= 6.7 ms^(-2) ( :' N = 5 g cos 30^(@))`
a. Find velocity is zero Let the block move up to distance `1` before stopping ` 0^(2) = u^(2) - 2 al`
`rArr l = (u^(2))/(2a) = (10^(2))/(2 xx 6.7) = 7.46 m `
b. ` v= u + at rArr 0 = 10 - 6.7 rArr r = 10//6.7 = 1.5 s`
c. In this case , friction will act in spward direction
` a = (5 g sin 30^(@) - mu_(s) N)/(5)`
`= 3.26 ms^(-2)`

Let the time taken be `t` Block will start from rest
`l = (1)/(2) at^(2)rArr t = sqrt(2l la) = sqrt((2 xx 7.46)/(3.26)) = 2.14s`
Total time `= 1.5 + 2.14 = 3.64 s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Solved Examples|12 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 7.1|25 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|5 Videos
  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block is stationary on an inclined plane If the coefficient of friction between the block and the plane is mu then .

A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of 30^@ with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.7. The frictional force on the block is

An ice cube is kept on an inclined plane of angle 30^(@) . The coefficient to kinetic friction between the block and incline plane is 1//sqrt(3) . What is the acceleration of the block ?

A block is at rest at the top of a rough inclined plane of inclination 30° with the horizontal. What is the coefficient of kinetic friction between the block and the plane, if the . block slides down with an acceleration of g/5 ?

A block of mass m slides down an inclined plane of inclination theta with uniform speed. The coefficient of friction between the block and the plane is mu . The contact force between the block and the plane is

A block is projected upwards with a velocity of 5 m/s from the bottom of a rough inclined plane of inclination 30° with the horizontal. It stops after 0.5 s. What is the coefficient of friction ? (g =10m//s^2 )

A block rests on a rough inclined plane making an angle of 30^@ with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.8. If the frictional force on the block is 10N, the mass of the block (in kg) is

A block of mass m slides down an inclined plane of inclination theta with uniform speed The coefficient of friction between the block and the plane is mu . The contact force between the block and the plane is .

A block is lying on an inclined plane which makes 60^(@) with the horizontal. If coefficient of friction between block and plane is 0.25 and g=10m//s^2 , , then acceleration of the block when it moves along the plane will be