Home
Class 11
PHYSICS
A roller -coaster car a mass of 500 kg w...

A roller -coaster car a mass of `500 kg` when fully loaded with passengers

a. If the vehicle has a speed of `20.0ms^(-1)` at point what is the force exerted by the track on the car at this point ?
b. What is the maximum speed the vehicle can have point B and still remain on the track?

Text Solution

Verified by Experts

a. `v = 20.0ms^(-1), N_(A) = `force of track on roller conster and `R = 10 m`

`N_(A)= mg + (Mv^(2))/(R )`
`= (500 kg)(10 ms^(-2)) + ((500 kg)(20 m//s)^(2))/(10.0 m)`
`N_(A) = 500 N + 20.000 N = 2.50 xx 10^(4) N`
b. At` B` point
`Mg - N_(B) = (Mv^(2))/(R )`
For maximum velocity at `B, N_(B)` should be zero
`Mg = (Mv_(max)^(2))/(R )`
`v_(max) = sqrt(Rg) = sqrt(15.0 (10.0)) = 3 sqrt(6)ms^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|21 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Single Correct|87 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 7.2|16 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|5 Videos
  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball of mass 0.1 kg strikes a wall normally with a speed of 30 m s ^( - 1 ) and rebounds with a speed of 20 ms ^( - 1 ) . The impulse of the force exerted by the wall on the ball is

A roller coaster car has mass of 1300 kg when fully loaded with passengers. As the car passes over the top of a circular hil of radius 20m, its speed is not changing. At the top of the hill, what are the (a) magnitude F_(N) and (b) direction (up or down) of the normal force on the car from the track if the car's speed is v=11m/s? What are (C) F_(N) and (d) the direction if v=14m/s?

A small toy car of mass m slides with negligible friction on a ''loop'' the loop track as shown in Fig.3E.32. The toy car starts from rest at a point H above the level of the lowest point of the track (a) If H = 2R , what normal force is exerted by the track on the toy car at point q?. What are the speed and normal force at point r ? (b) At what height will the ball leave the track and to what maxiumum height will it rise afterwards ? (c) If H = 4R , what is the speed and normal reaction reaction at point s ?

Figure shows the roller coaster track. Each car will start from rest at point A and will roll with negligible friciton. It is important that there should be at least some small positive normal force exerted by the track on the car at all points, otherwise the car would leave the track. With the above fact, the minimum safe value for the radius of curvature at point B is (g=10m//s^(2) :

A car moves with a constant speed on a road. The normal reaction exerted by the road on the car is N_(A) and N_(B) when it is at the points A and B respectively, then

An elevator can carry a maximum load of 1800 kg (celevator + passengers) is moving up with a constant speed of 2 ms^(-1) . The friction force oppposite the motion is 4000 N .What is minimum power delivered by the motor to the elevator?

Figure shows a smooth vertical circular track AB of radius R. A block slides along the surface AB when it is given a velocity equal to sqrt(6gR) at point A. The ratio of the force exerted by the track on the block at point A to that at point B is

A car starts at point A with a speed of 40 kmph and reaches point B. Then the car returns to the starting point A with a speed of 60 kmph. What is average speed of the car?

A toy car weighing 1 kg tied at the end of a tring 1 m long moves in a circle on the ground. What is the maximum possible speed of the car if the string has a breaking strength of 9 N?

CENGAGE PHYSICS-NEWTON'S LAWS OF MOTION 2-Exercise 7.3
  1. An amusement park ride consist of a large verticle cylinder that spins...

    Text Solution

    |

  2. Tarzan (m = 85.0 kg) tries to cross a river by swinging on a vine . Th...

    Text Solution

    |

  3. A roller -coaster car a mass of 500 kg when fully loaded with passenge...

    Text Solution

    |

  4. An air puck of mass m(1) is tied to a string allowed to revolved in a ...

    Text Solution

    |

  5. A sleeve A can slide freely along a smooth rod bent in the shape of a ...

    Text Solution

    |

  6. A ball suspended by a thread swings ia a vertical plane so that its ac...

    Text Solution

    |

  7. A simple pendulum is oscillating with angular displacement 90^(@) For ...

    Text Solution

    |

  8. A ceiling fan has a diameter (of the circle through the outher edges o...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass m is kept on a horizontal ruler . The friction coeffic...

    Text Solution

    |

  10. An old record player of 15.0 cm radius at 33.0"rev" min^(1) while moun...

    Text Solution

    |

  11. A 60-kg woman is on a large vertical swing of radius 20 m . The swing...

    Text Solution

    |

  12. A rod OA rotates about a horizontal axis through O with a constant ani...

    Text Solution

    |

  13. A small mass m and its supporting wire because a simple pendulum when ...

    Text Solution

    |

  14. A simple pendulum is constructed by attaching a bob of mas m to a stri...

    Text Solution

    |

  15. A car is moving with uniform speed over a circular bridge of radius R ...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass m fitted with a light spring of stiffness k and natura...

    Text Solution

    |

  17. A disc of radius R rotates from rest about a vertical axis with a cons...

    Text Solution

    |

  18. There are two blocks of masses m(1) and m(2) , m(1) is placed on m(2) ...

    Text Solution

    |

  19. A small wedge whose base is horizontal is fixed to a vertical rod as s...

    Text Solution

    |

  20. A table with smooth horizontal surface is turning at an angular speed ...

    Text Solution

    |