Home
Class 11
PHYSICS
A body released from the top of a tower ...

A body released from the top of a tower falls through half the height of tower in `3` seconds. If will reach the ground after nearly .

A

`3.5 sec `

B

`4.24 sec`

C

`4.71 sec`

D

`6 sec`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Let (h) be the total height of tower , tower , taking fall of the body in ` 3 s, u=0`
` S =h/2 , = g = 9.8 m//s^2 , t=3 sec` ,bRgt or ` S =ut + 1/2 at^2 :. h/2 =0 xx 3 = 1/2 xx (9.8) (3)^2`
or ` h=9.8 xx 9 m` ltbRgt Now, if body takes total tiem (t) to fall therough height (h) , then
` h= 1/2 xx 9.8 xx t^2 ` or t= =sqrt (2 h)/(9.8)`
or ` t= sqrt ((2 xx 9.0 xx 9 )/(9.8) = 3 sqrt 2 sec = 4 . 24 sexs`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 4 NCERT multiple Choice|10 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 4 NCERT Integer type|4 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 2 NCERT multiple|15 Videos
  • GRAVIATION

    PRADEEP|Exercise Assertion-Reason Type Questions|19 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Assertion- Reason Type Questions|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone dropped from the top of a tower reaches the ground in 3 s. The height of the tower is

A particle is dropped from the top of a tower. If it falls half of the height of the tower in its last second of journey, find the time of journey.

A ball is released from the top of a tower of height h metre. It takes T second to reach the ground. What is the position of the ball in T/3 second?

A body dropped from the top of a tower clears 7/16 th of the total height of the tower in its last second of flight.The time taken by the body to reach the ground is :

A stone dropped from the top of a tower travels (5)/(9) th of the height of tower during the last second of fall. Height of the tower is: (Take g = 10 m//s^(2) )

A stone dropped form the top of a tower is found to travel (5//9) of the height of tower during last second of its fall. The time of fall is :

A body is released from the top of a tower of height h. It takes t sec to reach the ground. Where will be the ball after time (t)/(2) sec?

PRADEEP-KINEMATICS-3 NCERT multiple
  1. A particle movig with a uniformacceleration travels 24 metre and 64...

    Text Solution

    |

  2. Water drops fall at regular intervals from a tap 5 m above the ground....

    Text Solution

    |

  3. A body released from the top of a tower falls through half the height ...

    Text Solution

    |

  4. A ball is thrown up, it reaches a maximum height anf then comes down. ...

    Text Solution

    |

  5. A particle is dropped from rest from a large height Assume g to be con...

    Text Solution

    |

  6. A balloon starts rising from the ground with an acceleration of 1.25ms...

    Text Solution

    |

  7. A man in a balloon rising vertically with an accelration fo 4.9 ms^(-2...

    Text Solution

    |

  8. A bullet loses 1//20 of its velocity in passing through a plank. What...

    Text Solution

    |

  9. A balloon rises from rest on the ground with constant acceleration g//...

    Text Solution

    |

  10. A ball rleased from the tope of a tower travels (11) /( 36) of the h...

    Text Solution

    |

  11. If a particle is thrown vertically upwards , then its velocity so that...

    Text Solution

    |

  12. A car acceleartion from reat at a constant rate of 3ms^(-2) for somet...

    Text Solution

    |

  13. A stone is dropped from a certain height which can reach the ground in...

    Text Solution

    |

  14. The ball is dropped from a bridge 122.5 m above a river, After the ba...

    Text Solution

    |

  15. A body is moved along a straight line by a machine delivering constant...

    Text Solution

    |

  16. A particle is moving in a straight line with initial velocity u and un...

    Text Solution

    |

  17. Two particles , one with constant velocity 50 m//s and the other with...

    Text Solution

    |

  18. A ball is dropped vertically from a height d above the ground . It hit...

    Text Solution

    |

  19. A parachutist after bailing out falls 50m without friction. When parac...

    Text Solution

    |

  20. A balloon is ascending vertically with an acceelration of 0.2 ms^(-2) ...

    Text Solution

    |