Home
Class 11
CHEMISTRY
What quanitity of ammonium sulphate is n...

What quanitity of ammonium sulphate is necessary for the production of `NH_(3)` gas sufficient to neutralize a solution containing 292 g of HC1? `[HCl=36.5,(NH_(4))_(2) SO_(4)=132, NH_(3)=17]`

A

(a)272 g

B

(b)403 g

C

(c )528 g

D

(d)1056 g

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`underset(134)((NH_(4))_(2)) SO_(4)-=2NH_(3)-= underset(2(36.5)=73 g)(2HCl)`
`73 g HCl-=132 g (NH_(4))_(2)SO_(4)`
`292 g HCl-=528 g(NH_(4))_(2)SO_(4)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    A2Z|Exercise Mole Concepts In Solution|47 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    A2Z|Exercise Redox Titration And Stoichiometry In Various Types Of Reaction|34 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    A2Z|Exercise Mole Concept, Empirical Formula And Molecular Formula|47 Videos
  • S BLOCK ELEMENTS ( GROUP 13 - 14)

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|29 Videos
  • SOME BASIC PRINCIPALS OF ORGANIC CHEMISTRY

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|60 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

[Co(NH_(3))_(5)NO_(2)]SO_(4) shows

Volume of 2 M HCl required to neutralise the solution containing 1"mole" of NH_(4)Cl and 1 "mole" of NaOH is:

Calculate the number of H atoms in 39.6g of ammonium sulphate, (NH_(4))_(2) SO_(4) .

In the titration of NH_(4)OH versus HC1 , the pH of the solution at equivalence point is about:

A buffer solution contains 1 mole of (NH_(4))_(2)SO_(4) and 1 mole of NH_(4)OH(K_(b)=10^(-5)) . The pH of solution will be:

A2Z-SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY-Stoichiometry And Limiting Reagents
  1. In the reaction, 4NH(3)(g)+5O(2)(g) rarr 4NO(g)+6H(2)O(g), when 1 mole...

    Text Solution

    |

  2. Equal weights of X (atomic weight = 36) and Y (atomic weight = 24) are...

    Text Solution

    |

  3. What quanitity of ammonium sulphate is necessary for the production of...

    Text Solution

    |

  4. When the same amount of zinc is treated separately with excess of sulp...

    Text Solution

    |

  5. Calculate the weight of lime (CaO) obtained by heating 200 kg of 95% p...

    Text Solution

    |

  6. The percentage of P(2)O(5) in diammonium hydrogen phosphate is:

    Text Solution

    |

  7. In the reaction: 2Al((s))+6HCl((aq.))rarr2Al((aq.))^(3+)+6Cl((aq.))^...

    Text Solution

    |

  8. If 1 1/2 moles of oxygen combine with Al to form Al(2)O(3) the weight ...

    Text Solution

    |

  9. Calculate the amount of Ni needed in the Mond's process given below ...

    Text Solution

    |

  10. If 0.50 mol of BaCl(2) is mixed with 0.20 mol of Na(3)PO(4), the maxim...

    Text Solution

    |

  11. H(2) evolved at STP on complete reaction of 27 g of aluminium with exc...

    Text Solution

    |

  12. What weight of SO(2) can be made by burning sulphur in 5.0 moles of ox...

    Text Solution

    |

  13. An electric discharge is passed through a mixture containing 50 c.c. o...

    Text Solution

    |

  14. The following process has been used to obtain iodine from oil-field dr...

    Text Solution

    |

  15. If isobutane and n-butane are present in a gas, then how much oxygen s...

    Text Solution

    |

  16. 1.12 ml of a gas is produced at STP by the action of 4.12 mg of alcoho...

    Text Solution

    |

  17. What will be the volume of CO(2) at NTP obtained on heating 10 grams o...

    Text Solution

    |

  18. In a cartain operation 358 g of TiCl(4) is reacted with 96 g of Mg. Ca...

    Text Solution

    |

  19. 12 g of Mg (at. Mass 24) will react completely with acid to give

    Text Solution

    |

  20. 1.5 mol of O(2) combines with Mg to form oxide MgO. The mass of Mg (at...

    Text Solution

    |