Home
Class 11
PHYSICS
A satellite orbits the earth at a height...

A satellite orbits the earth at a height of `400km` above the surface. How much energy must be expanded to rocket the satellite out of the gravitational influence of earth? Mass of the satellite is `200kg,` mass of earth `=6.0 xx 10^(24) kg,` radius of earth `=6.4 xx 10^6 m`, `G=6.67xx10^(-11)Nm^2 kg^(-2).`

Text Solution

AI Generated Solution

To determine the energy required to rocket the satellite out of the gravitational influence of the Earth, we need to calculate the gravitational potential energy at the satellite's current position and the energy required to escape Earth's gravitational field. ### Step 1: Calculate the distance from the center of the Earth to the satellite. The height of the satellite above the Earth's surface is given as 400 km. We need to convert this to meters and then add the radius of the Earth to find the total distance from the center of the Earth. \[ \text{Height of satellite} = 400 \text{ km} = 400,000 \text{ m} \] ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    NARAYNA|Exercise C.U.Q|220 Videos
  • GRAVITATION

    NARAYNA|Exercise LEVEL I(C.W.)|51 Videos
  • FRICTION

    NARAYNA|Exercise Passage type of questions I|6 Videos
  • KINETIC THEORY OF GASES

    NARAYNA|Exercise LEVEL-III(C.W)|52 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A satellite orbits the earth at a height of 400 km, above the surface. How much energy must be expended to rocket the satellite out of the earth's gravitational influence ? Mass of the satellite=200 kg, mass of the earth= 6.0xx10^(24) kg, radius of the earth= 6.4xx10(6) m, G= 6.67xx10^(-11)Nm^(2)Kg^(-2) .

A satellite of a mass m orbits the earth at a hight h above the surface of the earth. How much energy must be expended to rocket the satellite out of earth's gravitational influence? (where M_(E) and R_(E) be mass and radius of the earth respectively)

A satellite orbits the earth at a height of 500 km from its surface. Compute its (i) Kinetic energy, (ii) potential energy, and (iii) total energy. Mass of the satellite=300 kg, Mass of the earth= 6.0xx10^(24) kg, radius of the earth= 6.4xx10^(6) m, G= 6.67xx10^(-11)Nm^(2)Kg^(-2) . Will your answer alter if the earth were to shrink suddenly to half its size?

Calculate the force of gravitation due to earth on a ball of 1 kg mass lying on the ground.(Mass of earth =6xx10^(24) kg Radius of earth =6.4xx10^(3) km and G=6.7xx10^(-11)Nm^(2)/Kg^(2)

If a spaceship orbits the earth at a height of 500 km from its surface, then determine its (i) kinetic energy, (ii) potential energy, and (iii) total energy (iv) binding energy. Mass of the satellite = 300 kg, Mass of the earth = 6xx10^(24) kg , radius of the earth = 6.4 xx 10^(6) m, G=6.67 xx 10^(-11) "N-m"^(2) kg^(-2) . Will your answer alter if the earth were to shrink suddenly to half its size ?

A satellite orbits the earth at a height of 3.6xx10^(6)m from its surface. Compute it’s a kinetic energy, b. potential energy, c. total energy. Mass of the satellite =500kg mass of the earth =6xx10^(24) kg, radius of the earth =6.4xx10^(6), G=6.67xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2) .

What is the force of gravity on a body of mass 150 kg lying on earth (Mass of earth =6 xx 10^(24) kg Radius of earth = 6 .4 xx 10^(6) m G= 6 .7 xx 10-11 Nm^2//kg^2)

Find the gravitational potential energy of a body of mass 10 kg when it is on the earth's surface. [M(earth) =6xx10^(24)kg,"R (earth)"=6.4xx10^(6)m, G=6.67xx10^(-11)N.m^(2)//kg^(2)]

NARAYNA-GRAVITATION-EXERCISE -IV
  1. A satellite orbits the earth at a height of 400km above the surface. H...

    Text Solution

    |

  2. The earth is an approximate sphere. If the interior contained matter w...

    Text Solution

    |

  3. Different points in the earth are at slightly different distance from ...

    Text Solution

    |

  4. Satellites orbiting the earth have finite life and sometimes debris of...

    Text Solution

    |

  5. Particles of masses 2M, m and M are respectively at points A, B and C ...

    Text Solution

    |

  6. A point mass is orbiting a significant mass M lying at the focus of th...

    Text Solution

    |

  7. A planet of mass m revolves in elliptical orbit around the sun of mass...

    Text Solution

    |

  8. A planet revolves around the sun in elliptical orbit of eccentricity '...

    Text Solution

    |

  9. The gravitational field in a region is given by vecE = (3hati- 4hatj) ...

    Text Solution

    |

  10. A solid sphere of uniform density and mas M has radius 4M. Its centre ...

    Text Solution

    |

  11. A point P lies on the axis of a fixed ring of mass M and radius R, at ...

    Text Solution

    |

  12. Two having masses M and 2M, respectively, having the same radius R are...

    Text Solution

    |

  13. A point of mass m is released from rest at a distance of 3R from the c...

    Text Solution

    |

  14. A small body of superdense material, whose mass is twice the mass of t...

    Text Solution

    |

  15. From a solid sphere of mass m and radius R, a spherical portion of rai...

    Text Solution

    |

  16. The density of the core of a planet is rho(1) and that of the outer sh...

    Text Solution

    |

  17. Two concnetric shells of different masses m(1) and m(2) are having a ...

    Text Solution

    |

  18. Suppose a vertical tunnel is dug along the diameter of earth assumed t...

    Text Solution

    |

  19. The centres of a ring of mass m and a sphere of mass M of equal radius...

    Text Solution

    |

  20. A mass m extends a vertical helical spring of spring constant k by xm ...

    Text Solution

    |

  21. A spherical shell is cut into two pieces along a chord as shown in the...

    Text Solution

    |