Home
Class 11
CHEMISTRY
0.30g of an organic compound containing ...

`0.30g` of an organic compound containing `C, H`, and `O` an combustion yields `0.44g` of `CO_(2)` and `0.18g` of `H_(2) O`. If its molecular mass is `60 g` then molecular formula will be

A

`C_(4) H_(8) O_(4)`

B

`C_(3) H_(6) O_(3)`

C

`C_(2) H_(4) O_(2)`

D

`CH_(2)O`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Since 1 mol of `C` always yields 1 mol of `CO_(2)`,
`n_(C)` in `CO_(2) = n_(CO_(2)) = (0.44g)/(44g mol^(-1)) = 0.01 mol`
`:. Mass_(C) = (n_(C)) (MM_(C)) = (0.01 mol) (12g mol^(-1)) = 0.12g`
Since 1 mol of `H` always yield `1//2` mol of `H_(2) O`, we have
`m_(H)` in `H_(2) O = 2xx n_(H_(2)O) = 2 xx ((0.18g)/(18g mol^(-1))) = 0.02 mol`
`:. m_(H) = ((n_(H)) (MM_(H)) = (0.02 mol) (1g mol^(-1)) = 0.02g`
Hence `m_(O) = (m_(OC)) - (m_(C) + m_(H))` (`OC` is organic compound)
`= (0.30g) - (0.12g + 0.02g)`
`= 0.16g`
`:. n_(O) = (0.16g)/(16g mol^(-1)) = 0.01 mol`
Mole ratious of elements `C, H` and `O = 0.01 : 0.02 : 0.01`
`= 1 : 2 : 1`
`:. EF = CH_(2) O` and `EFM = 30 u`
Now, `n = (MM)/(EFM) = (60u)/(30u) = 2`
`:. MF = 2(EF) = 2(CH_(2)O) = C_(2)H_(4) O_(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 18|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 19|4 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 16|5 Videos
  • REDOX REACTIONS

    R SHARMA|Exercise Archives|29 Videos
  • STATES OF MATTER

    R SHARMA|Exercise ARCHIVES|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.2 g of an organic compound containing C,H and O on combustion yielded 0.147 g CO_(2) and 0.12 g water. The percentage of oxygen in it is :

0.2 g of an organic compound contains C, H and O. On combustion , it yields 0.15 g CO_2 and 0.12 h g H_2O . The percentage of C, H and O respectively is

0.45 g of an orgainc compound containing only C, H and N on combustion gave 1.1 g of CO_(2) and 0.3 g of H_(2) O . What is the percentage of C, H and N in the orgainc compound.