Home
Class 12
PHYSICS
The current in a conductor varies with t...

The current in a conductor varies with time `t` as `I=3t+4t^(2)` Where I in amp and t in sec. The electric charge flows through the section of the conductor between `t=1s` and `t=3s`

A

`(100)/(3)C`

B

`(127)/(4)C`

C

`(140)/(3)C`

D

`(150)/(3)C`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`q=int_(t_(1))^(t_(2))I.dt`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CURRENT ELECTRICITY

    NARAYNA|Exercise Level 2 H.W|45 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NARAYNA|Exercise Level 3|46 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NARAYNA|Exercise Level 1 H.W|63 Videos
  • COMMUNICATION SYSTEM

    NARAYNA|Exercise Level-II(H.W)|25 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    NARAYNA|Exercise ASSERTION AND REASON|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The current in conductor varies with time t as I = 2 t + 3 t^(2) where I is in ampere and t in seconds. Electric charge flowing through a section of the conductor during t = 2 sec to t = 3 sec is

The current in a conductor varies with time t as I=2-0.02t ampers. The electric charge that passes from t=0 to t=100 sec is

The current through a wire depends on time as, i=(10+4t) Here , i is ampere and t in seconds. Find the charge crossed through section in time interval between t=0 to t=10s .

The electric current through a wire varies with time as I=I_(0)+beta t ,where I_(0)=20A] and beta=3A/s The amount of electric charge crossed through a section of the wire , in 20 s is:

The current in a wire varies with time according to the equation l=4+2t, where l is in ampere and t is in sec. the quantity of charge which has passed through a cross-section of the wire during the time t=2 sec to t=6 sec will be

Two coils, 1 & 2, have a mutual inductance = M and resistances R each. A current flows in coil 1, which varies with time as: I_(1)=kt^(2) , where K is a constant and 't' is time. Find the totalcharge that has flown through coil 2, between t=0 and t=T.

The current I through a conductor varies with time t as shown in figure. The average electric current during t=0 to t=10 s will be

Electric current through a conductor varies with time as I(t)=50sin(100 pi t) .Hence I is in ampere and t in seconds.Total charge that passes any point from t=0 to t=(1)/(200)S is

The current flowing through wire depends on time as, 1 = 3t^(2) + 2t + 5 The charge flowing through the cross - section of the wire in time t = 0 to t = 2 second is

NARAYNA-CURRENT ELECTRICITY-Level 2 C.W
  1. In a hydrogen tube it is observed that through a given cross-section 3...

    Text Solution

    |

  2. Anelectron of mass m, moves around the nucleus in a circular orbit of ...

    Text Solution

    |

  3. The current in a conductor varies with time t as I=3t+4t^(2) Where I i...

    Text Solution

    |

  4. A wire has non-uniform cross-section as shown in fig. steady current f...

    Text Solution

    |

  5. A current of 16 A is made to pass through a conductor in which the num...

    Text Solution

    |

  6. When 5 V potential difference is applied across a wire of length 0.1 m...

    Text Solution

    |

  7. A current of 3A flows in a circuit shown in the figure. The potential ...

    Text Solution

    |

  8. The resistance of the network between the terminals A and B is

    Text Solution

    |

  9. In the figure, the value of resistors to be connected between C and D ...

    Text Solution

    |

  10. The effective resistance across the points A and I is

    Text Solution

    |

  11. In the circuit shown below, the cell has an e.m.f. of 10 V and interna...

    Text Solution

    |

  12. A uniform wire resistance 20 Omega having resistance 1 Omega per met...

    Text Solution

    |

  13. If the voltmeter reads 0.2 V and the ammeter reads 0.101A, the resista...

    Text Solution

    |

  14. In the given ciruit Ammeter reading is same when both switches S(1),S(...

    Text Solution

    |

  15. In the following diagram ammeter reading is 4A, voltmeter reading is 2...

    Text Solution

    |

  16. Twelve resistors each of resistance 1 Omega are connected in the circu...

    Text Solution

    |

  17. A resistance is made by connecting two wires (series) of same material...

    Text Solution

    |

  18. A 220 V and 800 W electric kettle and three 220 V and 100 W bulbs are ...

    Text Solution

    |

  19. What is the equivalent resistance of the circuit

    Text Solution

    |

  20. The temperature coefficient of resistance of platinum is alpha=3.92xx1...

    Text Solution

    |