Home
Class 12
PHYSICS
A block of mass m = 3kg resting on a hor...

A block of mass `m = 3kg` resting on a horizontal frictionless flooe is horizontally struck by a 9N force that acts for 0.02 sec. After 3 sec it receivers a second blow of force 9 N but in opposite direction which acts for 0.01 sec. The speed of the body after 30 sec is

A

0

B

3 cm/sec

C

90 cm/sec

D

30 cm/sec

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B


As, impulse received ,
As, `J = 9 xx 0.02 = m (V -0)`
`V = (0.18)/(3) 0.06 m//sec`
Velocity after `3 sec rArr V' = 0.06 m//sec`
Now pulse received by second orce
`J' = -9 xx 0.01 = m(v'' - v')`
`v'' = -0.03 + 0.06 = 0.03 m//sec`
`v'' = -0.03 + 0.06 = 0.03 m//sec`
`v'' = 3 cm//sec`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.70|9 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.71|10 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.68|9 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    RESONANCE|Exercise High Level Problems (HIP)|21 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise 3|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A box of mass m=2 kg resting on a frictionless horizontal ground is acted upon by a horizontal force F, which varies as shown. Find speed of the particle when force ceases to act.

A wedge of mass M resting on a horizontal frictionless surface is acted upon by a force F in the horizontal direction as shown in figure. Find the net horizontal force acting on the shaded portion of the wedge.

A body mass 2kg has an initial velocity of 3 metre//sec along OE and it is subject to a force of 4N in a direction perpendicular to OE. The distance of body from O after 4 sec will be:

An object of mass 20 kg moves at a constant speed of 5ms^(-1) . A constant force, that acts for 2 sec on the object, gives it a speed of 3ms^(-1) in opposite direction. The force acting on the object is

48.A block of mass 5kg is at rest on a smooth horizontal surface Water coming out of a pipe horizontally at the rate of 2kg/sec ,hits the block with a velocity of 6m/sec.The initial acceleration of the block is

An object of mass 10kg moves at a constant speed of 10 ms^(-1) . A constant force, that acts for 4 sec on the object, gives it a speed of 2ms^(-1) in opposite direction. The force acting on the object is :

A body of mass 40 gm is moving with a constant velocity of 2cm//sec on a horizontal frictionless table. The force on the table is

A body falls freely under gravity and moves for n sec. Its velocity after n sec is "V" .The displacement of the body in the last 3 sec is

A 30 kg body is pulled by a rope 4 m long on a frictionless horizontal surface by a force 96 N if mass of the rope is 2 kg, force acting on the body is:

RESONANCE-DAILY PRACTICE PROBLEM-DPP No.69
  1. Two waves of same frequency but of amplitude a and 2a respectively sup...

    Text Solution

    |

  2. A stone is released at rest from a height of 45 m above the horizontal...

    Text Solution

    |

  3. A uniform rod of mass m length l is attached to smooth hinge at end A ...

    Text Solution

    |

  4. Consider a U-shaped frame with a sliding wire of length l and mass 'm'...

    Text Solution

    |

  5. A block of mass m = 3kg resting on a horizontal frictionless flooe is ...

    Text Solution

    |

  6. Tuning fork A and B produce 4 beats when sounded together. When they a...

    Text Solution

    |

  7. A string of length 1.5 m with its two ends clamped is vibrating in fun...

    Text Solution

    |

  8. A car fitted with a device which transmits sound 60 times per minute. ...

    Text Solution

    |

  9. The the resonance tube experiment first resonant length is l(1) and t...

    Text Solution

    |

  10. Following diagram performs the logic function of-

    Text Solution

    |

  11. From a uniform square plate the shaped portions are removed as shown i...

    Text Solution

    |

  12. The direction of the field B at P is

    Text Solution

    |

  13. A transparent cylinder has its right half polished so as to act as a m...

    Text Solution

    |

  14. A tuning fork of frequency 340 Hz is excited and held above a cylindri...

    Text Solution

    |

  15. One mole of an ideal gas at temperature T expands slowly according to ...

    Text Solution

    |

  16. The circuit has two oppositively connected ideal diodes in parallel wh...

    Text Solution

    |

  17. A flexible chain of weight W hangs between two fixed points A and B at...

    Text Solution

    |

  18. Potential difference between points A and B (i.e. V(A) - V(B)) is ----...

    Text Solution

    |

  19. An unknown quantity ''alpha'' is expressed as alpha = (2ma)/(beta) log...

    Text Solution

    |

  20. A wire of density 9xx10^3 kg//m^3 is stretched between two clamps 1 m ...

    Text Solution

    |