Home
Class 11
PHYSICS
In the figure shown RB = 500K Omega, RC ...

In the figure shown `R_B = 500K Omega, R_C = 8K Omega, V_BB= 10.6 V` and `V_(C C) = 20V`. The current amplification factor of the transistor is 100 and `V_BE = 0.6` volt then which of the following is false?

A

`I_(B)=20 muA`

B

`V_(CB)=3.4V`

C

current transfer ratio is 1.01

D

current transfer ratio is (100/101)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`I_(B)=(V_("BB")-V_(BE))/(R_(B))=10/500=20 muA`
`I_(C)=betaI_(B)=2mA, alpha (beta)/(beta+1)=100/101`
`V_(CB)-V_("EE")-V_(BE)-betaI_(C)=3.4 V`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • RIGID BODY DYNAMICS

    RESONANCE|Exercise Exercise|53 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    RESONANCE|Exercise Exercise|28 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the figure shown , R_B=500kOmega, R_C = 8 kOmega, V_("BB")=10.6V and V_("CC") = 20V . The current amplification factor beta=100 and V_("BE")=0.6 V . Mark the incorrect statement .

For CE transistor amlifier, the audio signal voltage across the collector resistance of 2 k Omega is 4V . If the currents amplification factor of the transistor is 100 and the base resistance is 1 k Omega , then the input signal voltage is

In the circuit shown below E_(1) = 4.0 V, R_(1) = 2 Omega, E_(2) = 6.0 V, R_(2) = 4 Omega and R_(3) = 2 Omega . The current I_(1) is

In the circuit shown in fig. R_(1) = 10 Omega, R_(2) = Omega, C_(1) = 1 muF, C_(2) = 2muF, and E =6V. Calculate the charge on each capactor in the stedy state.

For a CE -transistor amplifier, the audio signal voltage across the collector resistance of 2k Omega is 2V . Suppose the current amplification factor of the transistor is 100 . Find the input signal voltage and base current, if the base resistance is 1 k Omega .

For a CE transistor amplifier, the audio signal voltage across the collector resistance of 2k Omega is 2V . Suppose the current amplification factor of the transistor is 100 . The value of R_(B) in series with V_(BB) supply of 2V , if the DC base current has to be 10 times the signal current is.

RESONANCE-SEMICONDUCTORS-Exercise
  1. The circuit shown in figure (1) Contains two diodes each with a forwar...

    Text Solution

    |

  2. The part of a transistor which is most heavily doped to produce large ...

    Text Solution

    |

  3. The difference in the variation of resistance with temperature in a me...

    Text Solution

    |

  4. When p-n junction diode is forward biased then

    Text Solution

    |

  5. The electrical conductivity of a semiconductor increases when electrom...

    Text Solution

    |

  6. In a common base ampifier , the phase difference between the input sig...

    Text Solution

    |

  7. In a full wave rectifier circuit operating from 50 Hz mains frequency ...

    Text Solution

    |

  8. If the ratio of the concentration of electron to that of holes in a se...

    Text Solution

    |

  9. In a common base mode of a transition , the collector current is 5.48...

    Text Solution

    |

  10. A working transitor with its three legs marked P, Q and R is tested us...

    Text Solution

    |

  11. The logic circuit shown below has the input waveforms ‘A’ and ‘B’ as s...

    Text Solution

    |

  12. In a....... baised pn junction , the net flow of holes is from the n ...

    Text Solution

    |

  13. In a p-n junction photo cell, the value of the photo electromotive for...

    Text Solution

    |

  14. Carbon , silicon and germanium have four valence elcectrons each . The...

    Text Solution

    |

  15. For a transistor amplifier, the voltage gain

    Text Solution

    |

  16. In a transistor connected in a common emitter mode RC = 4kOmega, R1 = ...

    Text Solution

    |

  17. In the figure shown RB = 500K Omega, RC = 8K Omega, VBB= 10.6 V and V(...

    Text Solution

    |

  18. Which of the following statement is true for a p-n-p transistor when u...

    Text Solution

    |

  19. A resistance R is connected at the n terminal of a p-n junction in ser...

    Text Solution

    |

  20. In a transistor, the value of alpha=0.9. Then the value of beta is:

    Text Solution

    |