Home
Class 11
PHYSICS
An object of mass 0.8kg is attached to o...

An object of mass `0.8kg` is attached to one end of a spring and the system is set into simple harmonic motion. The displacement `x` of the object as a fuction of time is shown in the figure. With the help of the data, determine
(a) the amplitude `A` of the motion,
(b) the angular frequency `omega`,
( c) the spring constant `K`,
(d) the speed of the object at `t = 1.0 s` and
(e) the magnitude of the object's acceleration at `t = 1.0 s`.

A

zero.

B

`1.57 m//s^(2)`

C

`0.197 m//s^(2)`

D

`0.157 m//s^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

From the figure
`T=4sec`
`omega=(2pi)/(T)=(pi)/(2)=1.57rad//sec`
`omega=sqrt((k)/(m))rArrk=(0.8)((pi)/(2))^(2)=1.97N//m`
`|a|=omega^(2)x=0.197m//s^(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ROTATIONAL MECHANICS

    FIITJEE|Exercise Example|17 Videos
  • WORK, ENERGY & POWER

    FIITJEE|Exercise Example|18 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An object of mass 0.8kg is attached to one end of a spring and the system is set into simple harmonic motion. The displacement x of the object as a fuction of time is shown in the figure. With the aid of the data, determine (a) the amplitude A of the motion, (b) the angular frequency omega , ( c) the spring constant K , (d) the speed of the object at t = 1.0 s and (e) the magnitude of the object's acceleration at t = 1.0 s .

A load of mass M is attached to the bottom of a spring of mass 'M //3' and spring constant 'K'. If the system is set into oscillation, the time period of oscillation is

An object of mass m, oscillating on the end of a spring with spring constant k has amplitude A. its maximum speed is

A 5kg mass bounces in simple harmonic motion at the end of a spring. At which point the acceleration of the mass is the greatest?

The acceleration-displacement graph of a particle executing simple harmonic motion is shown in the figure. The frequency of oscillation is

A 0.20kg object mass attached to a spring whose spring constant is 500N/m executes simple harmonic motion. If its maximum speed is 5.0m/s, the amplitude of its oscillation is

A mass on the end of a spring undergoes simple harmonic motion with a frequency of 0.5 Hz. If the attached mass is reduced to one quarter of its value, then the new frequency in Hz is

A body of mass 0.01 kg executes simple harmonic motion about x = 0 under the influence of a force as shown in figure. The time period of SHM is

The displacement-time graph of a particle executing simple harmonic motion is shown in the figure Which one of the following graphs is the correct forcetime graph for the motion of the particle ?

The acceleration displacement graph of a particle executing simple harmonic motion is shown in figure. The time period of simple harmonic motion is