Home
Class 11
PHYSICS
A film of soap solution is formed on a l...

A film of soap solution is formed on a loop frame loop of `6.28 cm` long thread is gently put on the film and the film is broken with a needle inside the loop. The tread loop takes the shape of a circle. Find the tension in the thread. Surface tension of soap solution `= 0.030 n//m`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`3 xx 10^(-4) N`


`r_(1) = 1.44 xx 10^(-3)m`., `r_(2) = 0.72 xx 10^(-3)m`.
Equating pressures at point `(B)` & `(C)`
`P_(A) - (2sigma)/(r_(2)) + (0.2) rhog = P_(C)`. and `P_(B) - (2sigma)/(r_(1)) = P_(C)`.
so `P_(B) - P_(A) = 2sigma((1)/(r_(1)) - (1)/(r_(2))) + 0.2 rhog`
`= 2 xx 72 xx 10^(-3)(N)/(m) [(10^(3))/(1.44) - (10^(3))/(0.72)] + (0.2) xx 10^(3) xx 9.8`
`= (144 xx (-0.72))/(1.44 xx 0.72) + 1960`
`= -100 + 1960 = 1860 N//m^(2)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SURFACE TENSION

    RESONANCE|Exercise Exercise- 3 PART - II|7 Videos
  • STRING WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise|32 Videos
  • UNITS, DIMENSION & MEASUREMENT

    RESONANCE|Exercise Exercise|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A wire forming a loop is dipped into soap solution and taken out so that a film of soap solution is formed. A loop of 6.28 cm long thread is gently put on the film and the film is pricked with a needle inside the loop. The thread loop takes the shape of a circle. Find the tension in the thread. Surface tension of soap solution =0.030Nm^-1 .

Calculate the work done by a boy In making a soap bubble of diameter 1.4 cm by blowing .if he surface tension of soap solution is 0.03 N//m

The work done in blowing a soap bubble of radius 0.2 m is (the surface tension of soap solution being 0.06 N/m )

The work done in forming a soap film of size 10 cm xx 10 cm will be , it if the surface tension of soap solution is 3xx 10^(-2) N/m

A soap film is formed on a rectangular frame of 7 cm side dipping into a scop solution. The frame hangs from the arm of a balance. An extra weight of 0.4 gram is to be placed in the opposite pan to balance the pull on the frame. Caluclate the surface tension of the soap solution.

The work done in blowing a soap bubble of 10 cm radius is (Surface tension of the soap solution is 3/100 N/m)

If the excess pressure inside a soap bubble of radius 5 mm is equal to the pressure of a water column of hight 0.8 cm, then the surface tension of the soap solution will be

The work done in blowing a soap bubble from a radius of 6 cm to 9 cm if surface tension of soap solution is 25xx10^(-3) N//m , is

RESONANCE-SURFACE TENSION-Advanced Level Problems
  1. A long capillary tube of radius r = 1 mm open at both ends is filled w...

    Text Solution

    |

  2. A capillary tube is lowered into a vessel with a liquid whose vapour p...

    Text Solution

    |

  3. In a device designed by Academician Rebinder the surface tension is de...

    Text Solution

    |

  4. A rectagular wire frame with one movable side is convered by a soap fi...

    Text Solution

    |

  5. A capillary of radius r is lowered into a wetting agent with surface t...

    Text Solution

    |

  6. A light open rigid paper frame as shown in (Fig.) floats on the surfac...

    Text Solution

    |

  7. A U-tube is made up of capillaries of bores 1 mm and 2 mm respectively...

    Text Solution

    |

  8. A cylinder with a movable piston contains air under a pressure p(1) an...

    Text Solution

    |

  9. Assuming the surface tension of rain water to be 72 "dyne"//"cm", find...

    Text Solution

    |

  10. A film of soap solution is formed on a loop frame loop of 6.28 cm long...

    Text Solution

    |

  11. What is the excess pressure inside a bubble of soap solution of radius...

    Text Solution

    |

  12. There is a soap bubble of radius 2.4 xx 10^(-4)m in air cylinder at a ...

    Text Solution

    |

  13. A mercury drop shaped as a round tablet of radius R and and thickness ...

    Text Solution

    |

  14. The lower end of a capillary of radius r = 0.2 mm and length l = 8 cm ...

    Text Solution

    |

  15. A capillary tube of radius 'r' and height h(1) is connected to a broad...

    Text Solution

    |

  16. If the radius and surface tension of a spherical soap bubble are 'R' a...

    Text Solution

    |

  17. A tapering glass capillary tube A of length 0.1 m has diameters 10^(-3...

    Text Solution

    |

  18. The limbs of a manometer consists of uniform capillary tubes of radii ...

    Text Solution

    |