Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 25 kg is raised by a 50k...

A block of mass 25 kg is raised by a 50kg man in two different ways as shown in fig. what is the action on the floor by the man in the two cases? If the floor yields to a normal force of `700N`, which mode should the man adopt to lift the block without the floor yielding?

Text Solution

Verified by Experts

In 1st case , man applies an upward force of 25 kg wt.r ( same as the weight of the block ) . According to Newtons's third law of motion, there will be a downaward reaction on the floor.
The action on the floor by the man , = 50 kg wt + 25 kg wt = 75 kg wt = 75 kg `xx 10 ms^(-2)` = 750 N
In case II , the man applies a downaward force of 25 kg wt. According to Newton's third law, the reaction is in the upward direction.
In this case, action on the floor by the man
= 50 kg wt - 25 kg wt = 25 kg wt = `25 kg xx 10 ms^(-2)` = 250 N
Therefore, the men should adopt the second method.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    NCERT|Exercise EXERCISE|40 Videos
  • KINETIC THEORY

    NCERT|Exercise EXERCISE|14 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NCERT|Exercise EXERCISE|31 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In fig. the block of mass M is at rest on the floor . At what acceleration with which should a boy of mass m climb along the rope of negligible mass so as to lift the block from the floor?

Two block of masses 2kg and 4kg are released from rest over a smooth inclined place of inclination 30^(@) as shown in figure what is the normal force between the two blocks?

A block of mass sqrt(3) kg rests on a horizontal frictionless surface. What will be the acceleration of the block if it is subjected to two forces as shown in the figure.

A man of mass 90 kg is standing in a lift whose cable broke suddenly. If thelift falls freely, the force exerted by the floor on the man is

A block of mass 2 kg is at rest on a floor . The coefficient of static friction between block and the floor is 0.54. A horizonatl force of 2.8 N is applied to the block . What should be the frictional force between the block and the floor ? ( take , g = 10 m//s^(2) )

A wooden block of mass 2 kg rests on a soft horizontal floor . When aniron cylinder of mass 25 kg is placed on top of the block , the floor yields steadily , and the block and the cylinder go down with an acceleration of 0.1 ms^(-2) What is the action of the block on the floor (a) before and (b) after the floor yields ? Take g = 10 ms^(-2) . Identify the action reaction pairs in the problem .

NCERT-LAWS OF MOTION -EXERCISE
  1. A stone of of mass 0.25 kg tied to the end of a string is whirled roun...

    Text Solution

    |

  2. If in Q . 21 the speed of the stone is increased beyond the maximum pe...

    Text Solution

    |

  3. Explain why (a) A horse cannot pull a cart and run in empty space. ...

    Text Solution

    |

  4. Figure shows the position-time graph of a particle of mass 0.04kg. Sug...

    Text Solution

    |

  5. Figure shown a man standing stationary with respect to a horizontal co...

    Text Solution

    |

  6. A stone of mass m tied to the end of a string revolves in a vertical c...

    Text Solution

    |

  7. A helicopter of mass 2000 kg rises with a vertical acceleration of 15m...

    Text Solution

    |

  8. A stream of water flowing horizontally with a speed of 15 ms^(-1) push...

    Text Solution

    |

  9. Ten one-rupee coins are put on top of each other on a table. Each coin...

    Text Solution

    |

  10. An aircraft executes a horizontal loop at a speed of 720 km h^(-1), wi...

    Text Solution

    |

  11. A train rounds an unbanked circular bend of radius 30 m at a speed of ...

    Text Solution

    |

  12. A block of mass 25 kg is raised by a 50kg man in two different ways as...

    Text Solution

    |

  13. A monkey of mass 40 kg climbs on a rope which can withstand a maximum...

    Text Solution

    |

  14. Two bodies A and B of mass 5 kg and 10 kg contact with each other rest...

    Text Solution

    |

  15. A block of mass 15 kg is placed on a long trolley . The coefficient of...

    Text Solution

    |

  16. The rear side of a truck is open and a box of 40 kg mass is placed 5 m...

    Text Solution

    |

  17. A long plying record revolves with a speed of 33 (1)/(3) "rev min"^(-1...

    Text Solution

    |

  18. You may have seen in a circus a motorcyclist driving in vertical loops...

    Text Solution

    |

  19. A 70kg man stands in contact against the inner wall of a hollow cylind...

    Text Solution

    |

  20. A thin circular wire of radius R rotates about its vertical diameter w...

    Text Solution

    |