Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 0.5 kg travels in a strai...

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity `v= kx^(3//2)` where `k=5m^(-1//2)s^(-1)`. The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is

A

1.5 J

B

50 J

C

10 J

D

100 J

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Given :m=0.5 kg, `v=kx^(3//2)` where , k=`5 m^(-1//2) s^(-1)`
Acceleration , `a=(dv)/(dt)=(dv)/(dx)(dx)/(dt)=v(dv)/(dx) " " (because v=(dx)/(dt))`
As `v^2=k^2 x^3`
Differentiating both sides with respect to x, we get
`2v(dv)/(dx)=3k^2x^2`
`therefore` Acceleration, `a=3/2k^2x^2`
Force, F=Mass x Acceleration =`3/2mk^2x^2`
Work done, `W=int Fdx=underset(0)overset(2)int 3/2 mk^2x^2dx`
`W=3/2mk^2[x^3/3]_0^2=3/6xx0.5xx5^2xx[2^3-0]=50 J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK , ENERGY AND POWER

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos
  • WORK , ENERGY AND POWER

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Higher Order Thinking Skills|8 Videos
  • WAVES

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v =a x^(3//2) where a = 5 m//s^(2) . The work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m is

A particle of mass 0.5kg travels in a straight line with velocity v=ax^(3//2) where a=5m^(-1//2)s^-1 . What is the work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2m ?

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v=5x^(3//2) . The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is

A particle of mass 0.5kg travels in a straight line with a velocity v=(5x^(5//2))m//s . How much work is done by the net force during the displacement from x=0 to x=2m ?

A particle of mass 2kg travels along a straight line with velocity v=asqrtx , where a is a constant. The work done by net force during the displacement of particle from x=0 to x=4m is

A body of mass m travels in a straight line with a velocity v = kx^(3//2) where k is a constant. The work done in displacing the body from x = 0 to x is proportional to:

A particle of mass m moves on a straight line with its velocity varying with the distance traveled. Find the total work done by all the forces during a displacement x=0 to x=d if the velocity is equal to (a) v=lamdasqrtx and (b) v=lamdax is constant.

NCERT FINGERTIPS-WORK , ENERGY AND POWER-NCERT Exemplar
  1. An electron and a proton are moving under the influence of mutual forc...

    Text Solution

    |

  2. A proton is kept at rest. A positively charged particle is released fr...

    Text Solution

    |

  3. A man squatting on the ground gets straight up and stand. The force of...

    Text Solution

    |

  4. A bicyclist comes to a skidding stop in 10 m. During this process, the...

    Text Solution

    |

  5. A body is falling freely under the action of gravity alone in vacuum. ...

    Text Solution

    |

  6. During inelastic collision between two bodies, which of the following ...

    Text Solution

    |

  7. Two inclined frictionless tracks, one gradual and the other steep meet...

    Text Solution

    |

  8. The potential energy function for a particle executing linear SHM is g...

    Text Solution

    |

  9. Two identical ball bearings in contact with each other and resting on ...

    Text Solution

    |

  10. A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v= kx^(...

    Text Solution

    |

  11. A body is moving unidirectionally under the influence of a source of c...

    Text Solution

    |

  12. Which of the diagrams shown in figure. Most closely shows the variatio...

    Text Solution

    |

  13. Which of the diagram shown in figures respresents variation of total m...

    Text Solution

    |

  14. A mass of 5kg is moving along a circular path or radius 1m. If the mas...

    Text Solution

    |

  15. A raindrop falling from a height h above ground, attains a near termin...

    Text Solution

    |

  16. In a shotput event an athlete throws the shotput of mass 20 kg with an...

    Text Solution

    |

  17. Which of the diagrams in figure, correctly shows the change in kineti...

    Text Solution

    |

  18. A cricket ball of mass 150g moving with a speed of 126km//h hits at th...

    Text Solution

    |