Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate lattice energy for the change,...

Calculate lattice energy for the change,
`Li^(+)(g)+Cl^(-) (g) rarr LiCl(g)`
Given that
`{:(DeltaH_("sublimation")" of "Li=160.67 kJ mol^(-1)",",,DeltaH_("Dissociation")" of "Cl_(2) =244.34 kJ mol^(-1)","),(DeltaH_("ionisation")" of "Li(g)=520.07 kJ mol^(-1)",",,DeltaH_(E.A)" of "Cl(g)= -365.26 kJ mol^(-1)","),(DeltaH_(f)" of "LiCl(s)= -401.66 kJ mol^(-1)",",,):}`

Text Solution

Verified by Experts

Considering the different changes that occur in the formation of solid lithium chloride based on the date given the lattice energy of the above can be constituted as:
`DeltaH_(f)^(@)=DeltaH_("subl.")+DeltaH_("I.E.")+1/2 DeltaH_("Diss.")+DeltaH_("E.A")+DeltaH_("lattice")`
or`" "DeltaH_("lattice")=DeltaH_(f)^(@)-DeltaH_("subl.")-DeltaH_("I.E.")-1/2 DeltaH_("Diss.")-DeltaH_("E.A")`
`=-839.31 kJ mol^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the lattice energy of the reaction Li^(o+)(g) +CI^(Theta) (g) rarr LiCI(s) from the following data: Delta_("sub")H^(Theta)(Li) = 160.67 kJ mol^(-1), (1)/(2)D(CI_(2)) = 122.17 kJ mol^(-1) IP(Li) = 520.07 kJ mol^(-1),E_(A)(CI) = - 365.26 kJ mol^(-1) and Delta_(f)H^(Theta)(LiCI) =- 401.66 kJ mol^(-1)

Calculate the standard enthalpy of solution of AgCl(s) in water DeltaH_(f)^(0)(AgCl,s)= -127.07kJ mol^(-1), Delta H_(f)^(0)(Ag^(+),aq)=105.58 kJ mol^(-1),DeltaH_(f)^(0)(Cl^(-),aq)= -167.35 kJ mol^(-1)

Calculate DeltaH_(f)^(@) of C_(6)(s) from the following data:, DeltaH_(comb) of C_(6)H_(12)O_(6)(s)=-2816kJ" "mol^(-1),DeltaH_(f)^(@) of CO_(2)(g)=-393.5kJ" "mol^(-1) and DeltaH_(f(H_(2)O))^(@)=-285.9kJ" "mol^(-1) .

The DeltaH_(f)^(0)(KF,s) is -563 kJ mol^(-1) . The ionization enthalpy of K(g) is 419 kJ mol^(-1) . and the enthalpy of sublimation of potassium is 88 kJ mol^(-1) . The electron affinity of F(g) is 322 kJ mol^(-1) and F-F bond enthalpy is 158 kJ mol^(_1) . Calculate the lattice enthalpy of KF(s) . The given data are as follows: (i) K(s)+1//2F_(2)(g)rarrKF(s)" "DeltaH_(f)^(0)= -563 kJ mol^(-1) (ii) K(g)rarrK^(+)(g)+e^(-)" "Delta_("Ioniz")^(0)=419 kJ mol^(-1) (iii) K(s)rarrK(g)" "DeltaH_("sub")^(0)=88kJ mol^(-1) (iv) F(g)+e^(-)rarrF^(-)(g)" "DeltaH_(eg)^(0)= -322 kJ mol^(-1) (v) F_(2)(g)rarr2F(s)" "DeltaH_("diss")^(0)= 158 kJ mol^(-1) (vi) K^(+)(g)+F^(-)(g)rarrKF(s)" " DeltaH_(L)^(0)=?