Home
Class 12
PHYSICS
A magnet is 10cm long and its pole stren...

A magnet is 10cm long and its pole strength is 120 CGS units (1 CGS unit of pole strength `= 0.1 A m)`. Find the magnitude of the magnetic field `B` at a point on its axis at a distance 20cm from it.

Text Solution

Verified by Experts

The pole strength is `m=120 CGS units =12A-m`
Magnetic length is `2l=10vm ` or `l=0.05 m`.
Distance from the magnet is `d=20cm=0.2 m`.The field `B` at a point in end-on position is
`B=(mu_(0))/(4pi)(2Md)/((d^(2)-l^(2))^(2)`
`=(mu_(0))/(4pi)(4Mld)/((d^(2)-l^(2))^(2)`
`=(10^(-7)(T-m)/A)(4xx(12A-m)xx(0.05m)xx(0.2m))/[(0.2m^(2))-(0.05m^(2))]^(2)`
`=3.4xx10^(-5) T`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise PROBLEM|12 Videos
  • ELECTRODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise Exercise-1 PART-1|81 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise 3|27 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    RESONANCE|Exercise A.l.P|19 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bar magnet is 0.10 m long and its pole strength is 120 Am . Find magnitude of magnetic field at a point on its axis at a distance 20 cm from it .

A bar magnet is 0.1 m long and its pole strength is 12 Am. Find the magnetic induction at a point on its axis at a distance of 0.2 m from its centre.

A magnet 2cm long has a pole strength of 60Am . Find the magnitude of magnetic field strength B at a point on its axis at a distance of 20cm from it. What would be the value of B, if the point were to lie at the same distance on equatorial line of magnet?

The magnetic potential at a point due to pole of strength m at a distance r is

A long bar magnet has a pole strength of 10 Am . Find the magnetic field at a point on the axis of the magnet at a distance of 5cm from the north pole of the magnet.

A magnet 15cm long with poles of strength 250Am lies on a table. Find the magnitude of the magnetic intensity B at a point P, 20cm directly above the north pole of the magnet.

A magnetic dipole has a pole strength of 40 Am and magnetic length 20 cm. What is the magnetic induction at a point on its axis at a distance of 30 cm from the centre of the dipole? (mu_(0)/(4pi)=10^(-7)" Wb/Am")

A magnetic dipole of lrngth 10 cm has pole strength of 20 Am apart . Find the magnetic moment of the dipole

A bar magnet is 0.1m long and has poles of strength 50 Am. What is the magnetic B-field at a point on its axis 0.15m from its centre. Also calculate the H-field at that point.

RESONANCE-ELECTRODYNAMICS-Advanced level problems
  1. A magnet is 10cm long and its pole strength is 120 CGS units (1 CGS un...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the magnetic moment of a thin wire with a current I=0.8 A, w...

    Text Solution

    |

  3. A small charged ball having mass m and charge q is suspended from a ri...

    Text Solution

    |

  4. The figure shows a conductor of weight 1.0 N& length L=0.5 m placed on...

    Text Solution

    |

  5. Four long wires each carrying current I as shown in the are placed at ...

    Text Solution

    |

  6. A solenoid of length 0.4m and having 500 turns of wire carries a curre...

    Text Solution

    |

  7. A uniformly charged ring of radius 0.1 m rotates at a frequency of 10^...

    Text Solution

    |

  8. The current density bar(J) inside a long, solid cylindrical wire of ra...

    Text Solution

    |

  9. A neutral particle is at rest in a uniform magnetic field vecB.At t=0,...

    Text Solution

    |

  10. A non-uniform magnetic field vecB=B(0)(1+y/d)(-hatk) is present in reg...

    Text Solution

    |

  11. A neutral atom of atomic mass number 100 which is stationary at the or...

    Text Solution

    |

  12. In the figure shown a positively charged particle of charge q and mass...

    Text Solution

    |

  13. A thin beam of charged particles in incident normally on the boundry o...

    Text Solution

    |

  14. An electron moving with velocity vecv(1)=1hati m//s at a point in a ma...

    Text Solution

    |

  15. An electron is shot into one end of a solenoid.As it enters the unifor...

    Text Solution

    |

  16. At time t(1), an electron is sent along the positive direction of x-ax...

    Text Solution

    |

  17. In the figure shown an infinitely long wire carries a current I(1) and...

    Text Solution

    |

  18. A loop PQR formed by three identical uniform conducting rods each of l...

    Text Solution

    |

  19. In order to impatt an angular velocity to an earth satellite the geoma...

    Text Solution

    |

  20. The given fig.shows a coil bent with AB=BC=CD=DE=EF=FG=GH=HA=1 m and c...

    Text Solution

    |

  21. A charged particle +q of mass m is placed at a distance d from another...

    Text Solution

    |