Home
Class 12
CHEMISTRY
Upon titrating 50mL of 1.96%(w//v) H(2)S...

Upon titrating `50mL` of `1.96%(w//v) H_(2)SO_(4)` with a `KOH` solution (containing `11.2g KOH` per litre of solution on adding `50mL KOH` solution.

A

Equivalent point has been just reached.

B

Equivalent point has been crossed

C

`pH` of resulting solution `=1`

D

`pH` of resulting solution `=7`

Text Solution

Verified by Experts

`[H_(2)SO_(4)]=(19.6)/(98)=0.2 M` and `KOH=(11.2)/(56)=0.2M`
so for equivalent point, `(0.2xx50xx2)/(0.2)=100mL` of `KOH`solution should be added.
`[H^(+)]=(0.2xx2-0.2)/(2)=0.1M` so `pH=1`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Part 1 only one option correct type|5 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise PART-2 Single and double value integer type|5 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    RESONANCE|Exercise Exercise 1 part 1|7 Videos
  • HYDROCARBON

    RESONANCE|Exercise ORGANIC CHEMISTRY(Hydrocarbon)|50 Videos
  • IUPAC NOMENCLATURE & STRUCTURAL ISOMERISM

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems Part-5|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Density of 12.25%(w/w) H_(2)SO_(4) solution is 1.0552 g/ml then molarity of solution is :-

A solution is prepared by dissolving 5.6 g of KOH per litre of solution. pOH of the solution would be

%(w/v) of aqueous KOH solution is 1.4. What is the molarity of solution? (Molar mass of KOH= 56)

If 2 litre of 9.8% w//w H_(2)SO_(4) (d = 1.5 g//mL) solution is mixed with 3 litre of 1 M KOH solution then the concentration ofv H^(+) if solution is acidic or concentration of OH^(-) if solution is basic in the final solution is:

What volume of 96% H_(2)SO_(4) solution (density 1.83 g/mL) is required to prepare 4 litre of 3.0 M H_(2)SO_(4) solution ?

Find % (w/v) of 20% (w/w) H_(2)SO_(4) solution, if density of solution is 1.2 gram/ml.

A solution is prepared by dissolving 10 g of KOH in 100 ml of solution . Its molarity is

RESONANCE-IONIC EQUILIBRIUM-Exercise 1 part 2 only one option correct type
  1. Which may be added to one litre of water to act a buffer?

    Text Solution

    |

  2. The pH of an acidic buffer solution & a basic buffer solution at 25^(@...

    Text Solution

    |

  3. Fear or exitement, generally cause one to breathe rapidaly and it resu...

    Text Solution

    |

  4. pH of a mixture containing 0.10 M X^(-) and 0.20 M HX is: [pK(b)(X^(-)...

    Text Solution

    |

  5. K(a) for HCN is 5 xx 10^^(-10) at 25^(@)C. For maintaining a constant ...

    Text Solution

    |

  6. The composition of an acidic buffer mixture made up of HA and NaA of t...

    Text Solution

    |

  7. The pH of a solution resulting from the addition of 12.5mL of 0.1M HCl...

    Text Solution

    |

  8. What % of the carbon in the H(2)CO(3)-HCO(3)^(-) buffer should be in t...

    Text Solution

    |

  9. Buffer capacity of a buffer solution is x, the volume of 1 M NaOH adde...

    Text Solution

    |

  10. A certain indicator (an organic dye) has pK(a)=5. For which of the fol...

    Text Solution

    |

  11. The best indicator for detection of end point in titration of a weak a...

    Text Solution

    |

  12. At pH lt3.1, the indicator methyl red is coloured red ,at pH gt 6.3 , ...

    Text Solution

    |

  13. Upon titrating 50mL of 1.96%(w//v) H(2)SO(4) with a KOH solution (cont...

    Text Solution

    |

  14. 100mL of 0.2M benzoic acid (pk(a)=4.2) is titrated using 0.2 M NaOH pH...

    Text Solution

    |

  15. Which of the following solutions have different pH? 100mL" of "0.2m"...

    Text Solution

    |

  16. Upon titrating a solution of weak monoprotic acid with a weak monoacid...

    Text Solution

    |

  17. The total number of different kind of buffers obtained during the titr...

    Text Solution

    |

  18. What will be the pH at the equivalence point during the titration of a...

    Text Solution

    |