Home
Class 12
CHEMISTRY
The average O-H bond energy in H(2)O wit...

The average O-H bond energy in `H_(2)O` with the help of following data.
(1) `H_(2)O(l)rarrH_(2)O(g), Delta H= +40.6 kJ mol^(-1)`
(2) `2H(g)rarrH_(2)(g), DeltaH= -435.kJ mol^(-1)`
(3) `O_(2)(g)rarr2O(g), Delta H= +489.6 kJ mol^(-1)`
(4) `2H_(2)(g)+O_(2)(g)rarr2H_(2)O(l), Delta H= -571.6 kJ mol^(-1)`

A

`584.9 kJ mol^(-1)`

B

`279.8 kJ mol^(-1)`

C

`462.5 kJ mol^(-1)`

D

`925 kJ mol^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Assuming density of solution is `1g//c c` and specific heat is `4.2 J//gc`
`=msDelta T=100xx4.2xx3`
millimoles of acid neutralized `=5`
`DeltaH= - 100xx4.2xx3xx(1000)/(5)= -2.52xx10^(2)KJ//"mole"`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-2 Part-2: Single and double value integer type|15 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-2 Part-3: One or more than type one options correct type|11 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise Exercise-1 Part-I Subjective question|30 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The average O-H Bond energy in H_(2)O with the help of following data : (P) H_(2)O(l)toH_(2)O(g)," "DeltaH=+40.6 kJ mol^(-1) (Q) 2H(g)toH_(2)(g)," "DeltaH=-435.0 kJ mol^(-1) (R ) O_(2)(g)to2O(g)," "DeltaH=+489.6 kJ mol^(-1) (S) 2H_(2)(g)+O_(2)(g)to2H_(2)O(l), " "DeltaH=-571.6 kJ mol^(-1)

H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g)rarr2H_(2)O(l), DeltaH =- 286 kJ 2H_(2)(g)+O_(2)(g)rarr2H_(2)O(l)……………kJ(+-?)

Diborane is a potentail rocket fuel which undergoes combusion according to the reaction B_(2)H_(6)(g)+3O_(2)(g)rarrB_(2)O_(3)(s)+3H_(2)O(g) From the following data, calculate the enthalpy change for the combustion of diborane 2B(s)+(3//2)O_(2)(g)rarrB_(2)O_(3)(s) DeltaH= -1273 kJ mol^(-1) H_(2)(g)+(1//2)O_(2)(g)rarrH_(2)O(1) " "Delta H= -286 kJ mol^(-1) H_(2)O(1)rarrH_(2)O(g)" "DeltaH=44 kJ mol^(-1) 2B(s)+3H_(2)(g)rarrB_(2)H_(6)(g)" "Delta H= 36kJ mol^(-1)

Calculate in kJ for the following reaction : C(g) + O_(2)(g) rarr CO_(2)(g) Given that, H_(2)O(g) + C(g) + H_(2)(g) , Delta H = +131 kJ CO(g) + 1/2 O_(2)(g) rarr CO_(2)(g), " " Delta H = -242 kJ H_(2)(g) + 1/2 O_(2)(g) rarr H_(2)O(g), " "DeltaH = -242 kJ

RESONANCE-THERMODYNAMICS-Exercise-2 Part-1: Only one option correct type
  1. The difference between Delta H and Delta E (on a molar basis) for the ...

    Text Solution

    |

  2. The heat of formation of HCl at 348 K from the following data will be ...

    Text Solution

    |

  3. In Haber's process of manufacturing of ammonia: {:(N(2)(g)+3H(2)(g),...

    Text Solution

    |

  4. From the following data of DeltaH, of the following reactions C(s)+(...

    Text Solution

    |

  5. When 12.0 g of carbon reacted with limited quantity of oxygen, 57.5 kc...

    Text Solution

    |

  6. The standerd enthalpy of formation of FeO and Fe(2)O(3) is -65 kcal "m...

    Text Solution

    |

  7. In the reaction AB(2)(l)+3X(2)(g)hArrAX(2)(g)+2BX(2)(g)+2BX(2)(g)Delta...

    Text Solution

    |

  8. Reactions involving gold have been of particular intrests to alchemist...

    Text Solution

    |

  9. The heat of formation of C(2)H(5)OH(l) is -66 kcal//"mole". The heat o...

    Text Solution

    |

  10. The average Xe-F bond energy is 34 kcal/mol, first I.E of Xe is 279 kc...

    Text Solution

    |

  11. Caesium chlorides is formed according to the following equation Cs(s)+...

    Text Solution

    |

  12. The enthalpy of neutraliztion of weak base A OH and a strong base BOH ...

    Text Solution

    |

  13. Equal volumes of molar hydrochloric acid and sulphuric acid are neutra...

    Text Solution

    |

  14. The enthalpy of neutralization of 40.0 g of NaOH by 60.0 g of CH(3)COO...

    Text Solution

    |

  15. Given Delta("ioniz")H^(o)(HCN)=45.2 kJ mol^(-1) and Delta("ioniz")H^(o...

    Text Solution

    |

  16. A solution is 500 ml of 2M KOH is added to 500 ml of 2 M HCl and the m...

    Text Solution

    |

  17. 50.0 mL of 0.10 M HCl is mixed with 50.0 mL of 0.10 M NaOH. The soluti...

    Text Solution

    |

  18. The average O-H bond energy in H(2)O with the help of following data. ...

    Text Solution

    |

  19. Enthalpy of polymerisation of ehtylene, as represented by the reaction...

    Text Solution

    |

  20. The average energy required to break a P-P bond in P(4)(s) into gaseou...

    Text Solution

    |