Home
Class 12
CHEMISTRY
Following reaction occurs at 25^(@) : ...

Following reaction occurs at `25^(@)` :
`2NO(g, 1xx10^(-5)atm) + CI_(2)(g, 1 xx 10^(-2)atm)hArr 2NOCI(g,1 xx 10^(-2)atm)`
Calculate `DeltaG^(@) [R = 8 J//"mole" K]`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`-43.92 KJ`

`2NO (9,1xx 10^(-5) atm) + CI_(2)(9, 1 xx 10^(-2)) hArr 2NOCI(9, 1 xx 10^(-2))`
`DeltaG^(@) =- 2.363 "RT" ("log" ((1 xx 10^(-2))^(2))/((1 xx 10^(-5))^(2) (1 xx 10^(-2)))) =- 2.303 "RT"["log" (1 xx 10^(2))/(1 xx10^(-10))]`
`=-2.303 "RT"["log" 1 xx 10^(8)] =- 2.303 xx 8 xx 298 xx 8 =- 43.92` KJ.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part-3 :(Only one option correct type) section A|8 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part-3 :(Only one option correct type) section B|12 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part-3 :(Subjective questions)Section B|8 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Following reaction occurs at 25^(@)C 2NO(g,1xx10^(-5)atm)+Cl_(2)(g,1xx10^(-2)atm) 2NOCl(g,1xx10^(-2)atm)DeltaG^(@) is R=8J//"mole"K

Given equilibrium constants for the following reaction at 1200^(@)C C(g)+CO_(2)(g)hArr 2CO(g), K_(p_(1))=1.47xx10^(3) CO(g)+1//2O_(2)(g)hArr COCl_(2)(g), K_(P_(2))=2xx10^(6) Calculate K_(P) for the reaction : C(g)+CO_(2)+O_(2)(g)hArr 2COCl_(2)(g)

For the equilibrium, PCI_(5)(g) hArr PCI_(3)(g) +CI_(2)(g) at 25^(@)C K_(c) =1.8 xx 10^(-7) Calculate DeltaG^(Theta) for the reaction (R = 8.314 J K^(-1) mol^(-1)) .

At 800 K in a sealed vessel for the equilibrium N_(2)(g) + O_(2) (g) hArr 2NO(g), the equilibrium concentrations of N_(2) (g), O_(2)(g) and NO(g) are respectively 0.36xx10^(-3) M, 4.41 xx 10^(-3) M and 1.4 xx 10^(-3) M. Calculate the value of K_(c) for the reaction NO(g) hArr 1//2 N_(2)(g) +1//2 O_(2) (g) at 800 K is :

The relation K_(p) " and " K_(c) for the reaction: 2NO (g) + CI_(2) (g) hArr 2NOCI(g) " is":

Predict which of the following reaction will have appreciable concentration of reactants and product : (a) Cl_(2) (g) hArr 2 Cl (g), K_(c) = 5 xx 10^(-39) (b) Cl_(2) (g) = 2 NO (g) hArr 2 NOCl (g) , K_(c)= 3*7 xx 10^(8) ( c ) Cl_(2) (g) + 2 NO_(2) (g) hArr 2 NO_(2)Cl (g) , K_(c) = 1*8

Identify the reaction order form each of the following rate constants: a. k = 7.06 xx 10^(-3) mol L^(-1) s^(-1) b. k = 5.6 xx 10^(-5) s^(-1) c. k = 1.25 xx 10^(-2) mol^(-1)l s^(-1) d. k = 1.25 xx 10^(-2) mol L^(2)s^(-1) e. k = 5.0 xx 10^(-6) atm^(-1)s^(-1)