Home
Class 12
CHEMISTRY
For the equilibrium, PCI(5)(g) hArr PC...

For the equilibrium,
`PCI_(5)(g) hArr PCI_(3)(g) +CI_(2)(g) at 25^(@)C K_(c) =1.8 xx 10^(-7)`
Calculate `DeltaG^(Theta)` for the reaction `(R = 8.314 J K^(-1) mol^(-1))`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`DeltaG^(@)` of reaction is 38457 J/mol
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part-3 :(Only one option correct type) section A|8 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part-3 :(Only one option correct type) section B|12 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part-3 :(Subjective questions)Section B|8 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For the reaction PCI_(5)(g) rightarrow PCI_(3)(g) + CI_(2)(g)

For the equilibrium PCl_(5)hArr PCl_(3)(g)+Cl_(2)(g) at 298 K, K_(p)=1.8xx10^(-7) . What is Delta G^(@) for the reaction ?

For the equilibrium reaction: 2H_(2)(g) +O_(2)(g) hArr 2H_(2)O(l) at 298 K DeltaG^(Theta) = - 474.78 kJ mol^(-1) . Calculate log K for it. (R = 8.314 J K^(-1)mol^(-1)) .

For PCI_5(g) hArr PCI_3(g) +CI_2(g) , write the expression of K_c .

(K_p/K_r) for the given equilibrium is [PCI_5 (g) implies PCI_3(g) + Cl_2 (g)]

The equilibrium constant for the reaction CO_(2)(g) +H_(2)(g) hArr CO(g) +H_(2)O(g) at 298 K is 73 . Calculate the value of the standard free enegry change (R =8.314 J K^(-1)mol^(-1))