Home
Class 12
PHYSICS
A block of mass m is placed on another b...

A block of mass m is placed on another block of mass M lying on a smooth horizontal surface as shown in the figure. The co-efficient of friction between the blocks is `mu`. Find the maximum horizontal force F (in Newton) that can be applied to the block M so that the blocks together with same acceleration? `(M=3kg, m=2kg, mu=0.1, g=10m//s^(2))`

Text Solution

Verified by Experts

When both blocks move together `a=(F)/(M+m)`
From FBD of m relative to M for both blocks to move together

`ma lt f`
`m((F)/(M+m))lt mu mg`
`F lt (M+m)mu mg`
`F lt (M+m) mu g`
`F lt 5N`
`therefore F_("max")=5N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    FIITJEE|Exercise MATRIX MATCH TYPE|4 Videos
  • LAWS OF MOTION

    FIITJEE|Exercise Exercise|15 Videos
  • LAWS OF MOTION

    FIITJEE|Exercise ASSERTION REASONING TYPE|1 Videos
  • KINEMATICS

    FIITJEE|Exercise NUMERICAL BASED QUESTIONS DECIMAL TYPE|5 Videos
  • MAGNETIC

    FIITJEE|Exercise Numerical Based Type|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass m is placed on another block of mass M which itself is lying on a horizontal surface .The coefficient of friction between two blocks is mu_(1) and that between the block of mass M and horizontal surfece is mu_(2) What maximum horizontal force can be applied to the lower block move without separation?

The coefficient of static friction between the two blocks shown in figure is mu and the table is smooth. What maximum horizontal forced F can be applied to he block of mass M so that the block move together?

A bolck of mass m =2 kg is placed on a plank of mass M = 10 kg, which is placed on a smooth horizontal plane as shown in the figure. The coefficient of friction between the block and the plank is mu=(1)/(3) . If a horizontal force F is applied on the plank, then the maximum value of F for which the block and the plank move together is (g=10m//s^(2))

Two blocks of masses m and 2m are placed on a smooth horizontal surface as shown in the figure. Find the acceleration of each block and normal reaction between two blocks if a horizontal force F_(0) is applied on (a) m and (b) 2m

A block of mass m=4kg is placed oner a rough inclined plane as shown in figure. The coefficient of friction between the block and the plane is mu=0.5 . A force F=10N is applied on the block at an angle of 30^(@) .

A cart of mass M has a block of mass m in contact with it as shown in the figure-2.133. The coefficient of friction between the block and the cart is mu . What is the minimum acceleration of the cart so that the block m does not fall ?

A block of mass 2 kg is placed on the floor (mu=0.4) . A horizontal force of 7 N is applied on the block. The force of friction between the block & floor is f_(s) . Find the f_(s) .

A block of mass m = 2kg is accelerating by a force F = 20N applied on a smooth light pulley as shown in the figure. If the coefficient of kinetic friction between the block and the surface is mu=0.3 , find its acceleration.

A bar of mass m is placed on a triangular block of mass M as shown in figure The friction coefficient between the two surface is mu and ground is smooth find the minimum and maximum horizontal force F required to be applied on block so that the bar will not slip on the inclined surface of block