Home
Class 11
PHYSICS
The rear side of a truck is open and a b...

The rear side of a truck is open and a box of 40 kg mass is placed 5 m from the open end The coefficient of friction between the box and the surface below it is 0.15 On a straight road the truck starts from rest and accelerates with `2 m//s^(2)` At what distance from the starting point does the box fall off the truck ? Ignore the size of the box .

A

20 m

B

30 m

C

40 m

D

50 m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A


Here,
Mass of the box, M= 40 kg
Acceleration of the truck, `a = 2 ms^(-2)`
Distance of the box from the rear end, d = 5 m
Coefficient of friction between the box and the surface below it,
` mu = 0.15 `
The various forces acting on the block are as shown in the figure. As the truck moves in forward direction with the acceleration a = 2` ms^(-2)` , the box experiences a force F in the backward direction and it is given by
` F = Ma = (40 kg)(2 ms^(-2)`) = 80 N
in backward direction.

Under the action of this force, the box will tend to move towards the rear end of the truck. As it does so, its motion will be opposed by the force of friction which acts in the forward direction and it is given by
`f= mu N = mu Mg = 0.15 xx 40 xx 10 =60 N`
The acceleration of the box relative to the truck towards the rear end is
` a_1 =(F -f)/(M ) = ( 80 N- 60 N) /( 40 kg) = 0.5 ms^(-1)`
Let t be the time taken for the box to fall off the truck.
As ` s = ut +1/2 xx 0.5 xx t^2 or t = sqrt((2 xx5 )/( 0.5 )) = sqrt(20 )s`

During this time, the truck covers a distance x
` therefore x=0 xx t +1/2 xx 2 xx ( sqrt(20))^2 " " ( :. u=0)`
or ` x= 20 m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    MTG GUIDE|Exercise CHECK YOUR NEET VITALS|22 Videos
  • LAWS OF MOTION

    MTG GUIDE|Exercise AIPMT /NEET (MCQ)|24 Videos
  • LAWS OF MOTION

    MTG GUIDE|Exercise NEET CAFÉ (TOPICWISE PRACTIVE QUESTIONS) (EQUILIBRIUM OF CONCURRENT FORCES)|7 Videos
  • KINEMATICS

    MTG GUIDE|Exercise AIPMT/ NEET MCQs|31 Videos
  • MOTION OF SYSTEM OF PARTICLES AND RIGID BODY

    MTG GUIDE|Exercise AIPMT / NEET (MCQs)|37 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The rear side of a truck is open and a box of 40 kg mass is placed 5 m from the openend as shown The coefficient of friction between the box and the surface below it is 0.15 On a straight road the truck starts from rest and accelerates with 2 ms^(-2) At what distance from the starting point does the box fall off the truck ? (Ignore the size of the box ) .

The rear side of a truck is open. A box of 40kg mass is placed 5m away from the open end as shown in figure. The coefficient of friction between the box and the surface is 0.15 . On a straight road, the truck starts from rest and accel erating with 2m//s^(2) . At what distance from the starting point does the box fall off the truck? Ignore the size of the box

The rear side of a truck is open A box of 40kg mass is placed 5m away from the open end as shown in The coefficient of friction between the box and the surface is 0.15. On a straight road, the truck starts from rest and accel erating with 2m//s^(2) . At what dis tance from the starting point does the box dis-tance from the starting point does the box fall from the truck? (Ignore the size of the box) .

The rear side of a truck is open and a box of mass 20kg is placed on the truck 4 meters away from the open end coofficent of friction between truck and block is 0.15 the truck starts from rest with an acceleration of 2m//sec^(2) on a straight road The box will fall off the truck when truck is at a distance from the starting point equal to (g=10m//s^(2))

The rear side of a truck is open and a box of mass 20kg is placed on the truck 4m away from the open end mu = 0.15 and g = 10m//s^(2) The truck starts from rest with an acceleration of 2m//s^(2) on a straight road The box will fall off the truck when it is at a distance from the starting point equal to .

The rear side of a truck is open and a box of mass 2 kg is placed on the truck 8 meters away from the open end. mu = 0.1 and g = 10 m//s^(2) . The truck starts from rest with an acceleration of 2 m//s^(2) on a straight road. The box will fall off the truck when it is at distance from the starting point equal to

A box mass m kg is placed on the rear side of an open truck acceleration at 4ms^(-2) . The coefficient of friction between the box ant the surface below it is 0.4 . The net acceleration of the box with respect to the truck is zero. The value of m is.

A block of mass 15kg is placed on a long trolley. The cofficient of fricition between the block and trolley is 0.18. The trolley accelerates from rest with 0.5m//s^(2) for 20s. then what is the friction force:-

MTG GUIDE-LAWS OF MOTION-NEET CAFÉ (TOPICWISE PRACTIVE QUESTIONS) (FRICTION)
  1. A body of mass 25 kg is at rest on a horizontal surface. Minimum horiz...

    Text Solution

    |

  2. Pushing force making an angle theta to the horizontal is applied on a ...

    Text Solution

    |

  3. A body of mass 40kg resting on a rough horizontal surface is subjected...

    Text Solution

    |

  4. A body of mass m slides down a rough plane of inclination alpha . If m...

    Text Solution

    |

  5. If muk is the coefficient of kinetic friction, mul is the coefficient ...

    Text Solution

    |

  6. An object is gently placed on a long conveyer belt moving with a speed...

    Text Solution

    |

  7. A horizontal force just sufficient to move a body of mass 4 kg lying ...

    Text Solution

    |

  8. A body takes time to reach the bottom of an inclined plane of angle wi...

    Text Solution

    |

  9. A body is sliding down a rough inclined plane The coefficient of frict...

    Text Solution

    |

  10. A block of mass 0.5 kg has an initial velocity of 10 ms^(-1) down an i...

    Text Solution

    |

  11. A block of mass m placed on a rough inclined plane of inclination thet...

    Text Solution

    |

  12. A block of mass 200 kg is being pulled up by men on an inclined plane ...

    Text Solution

    |

  13. The rear side of a truck is open and a box of 40 kg mass is placed 5 m...

    Text Solution

    |

  14. In the following figure, an object of mass 1.2 kg is at rest at point ...

    Text Solution

    |

  15. A blocky of mass m rests on a horizotal floor with which it has a coef...

    Text Solution

    |

  16. Block A of mass 35 kg is resting on a frictionless floor. Another bloc...

    Text Solution

    |

  17. A cubical block rests on an inclined plane of coefficient of friction ...

    Text Solution

    |

  18. A boy of mass 40kg is climbing a vertical pole at a constant speed.If ...

    Text Solution

    |

  19. A block of mass 2 kg rests on a horizontal surface. If a horizontal fo...

    Text Solution

    |

  20. Identify the correct statement

    Text Solution

    |