Home
Class 12
CHEMISTRY
When light of wavelength 248 nm falls on...

When light of wavelength 248 nm falls on a metal of threshold energy 3.0 eV, the de-Broglie wavelength of emitted electrons is `"_________"Å` (Round off to the Nearest Integer).
[Use `: sqrt3 = 1.73 , h - 6.63 xx 10 ^(-34) Js`
`m _(c ) = 9.1 xx 10 ^(-31) kg , c =3.0 xx 10 ^(8) ms ^(-1) ,1eV = 1. 6 xx 10 ^(-19))]`

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MAIN 2021

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY SECTION A|60 Videos
  • JEE MAIN 2021

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY SECTION B|30 Videos
  • JEE MAIN 2021

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY (SECTION A)|40 Videos
  • JEE MAIN

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY|150 Videos
  • JEE MAIN 2022

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Question|561 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Electromagnetic radiation of wavelength 663 nm is just sufficient to ionise the atom of metal A. The ionization energy of metal A in kJ "mol"^(-1) is _______. (Rounded-off to the nearest integer) [h = 6.63 xx 10^(-34) Js, c = 3.00 xx 10^8 ms^(-1) , N_A = 6.02 xx 10^23 "mol"^(-1) ]

The kinetic energy of an electron is 5 eV . Calculate the de - Broglie wavelength associated with it ( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg)

Light of wavelength 4000 Å falls on a photosensitive metal and a negative 2 V potential stops the emitted electrons. The work function of the material ( in eV) is approximately ( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , e = 1.6 xx 10^(-19) C , c = 3 xx 10^(8) ms^(-1))

The energy of X-ray photon of wavelength 1.65 Å is (h=6.6 xx 10^(-34)J-sec,c=3xx10^(8)ms^(-1),1eV=1.6xx10^(-19)J)

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

Calculate the (a) momentum and (b) de-Broglie wavelength of the electrons accelerated through a potential difference of 56V. Given, h=6.63xx10^(-34)Js, m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, e=1.6xx10^(-19)C .

The de-Broglie wavelength of an electron is 600 nm . The velocity of the electron is: (h = 6.6 xx 10^(-34) J "sec", m = 9.0 xx 10^(-31) kg)

if the de broglie wavelength of an electron is 0.3 nanometre, what is its kinetic energy ? [h=6.6xx10^(-34) Js, m=9xx10^(-31)kg, 1eV = 1.6xx10^(-19) J]

The de-Broglie wavelength of an electron is 66 nm. The velocity of the electron is [h= 6.6 xx 10^(-34) kg m^(2)s^(-1), m=9.0 xx 10^(-31) kg]

The de - Broglie wavelength of an electron having 80 ev of energy is nearly ( 1eV = 1.6 xx 10^(-19) J , Mass of electron = 9 xx 10^(-31) kg Plank's constant = 6.6 xx 10^(-34) J - sec )

JEE MAINS PREVIOUS YEAR-JEE MAIN 2021-CHEMISTRY (SECTION B)
  1. Two salts A(2)X and MX have the same value of solubility product of 4....

    Text Solution

    |

  2. 2Mn O (4) ^(-) + b C(2) O (4) ^(2-) + cH^(+) to x Mn ^(2+) + y CO (2) ...

    Text Solution

    |

  3. AB(2) is 10% dissociated in water to A^(2+) and B^(-) The boiling po...

    Text Solution

    |

  4. The equivalents of ethylene diamine required to replace the neutral li...

    Text Solution

    |

  5. The decomposition of formic acid on gold surface follows first order k...

    Text Solution

    |

  6. When light of wavelength 248 nm falls on a metal of threshold energy 3...

    Text Solution

    |

  7. Complete combustion of 750 g of an organic compound provides 420 g of ...

    Text Solution

    |

  8. A 650 molar solution of KOH (aq.) has a density of1.89 g cm ^(-3). The...

    Text Solution

    |

  9. For the reaction A(g) = B (g) at 495 K, Delta (r ) G ^(@)=- 9. 478 kJ ...

    Text Solution

    |

  10. A certain element crystallises in a bcc lattice of unit cell edge leng...

    Text Solution

    |

  11. A certain orbital has n = 4 and m(L) = -3 . The number of radial nodes...

    Text Solution

    |

  12. The pressure exerted by a non-reactive gaseous mixture of 6.4g of meth...

    Text Solution

    |

  13. The oxygen dissolved in water exerts a partial pressure of 20 kPa in t...

    Text Solution

    |

  14. In the above reaction, 3.9 g of benzene on nitration gives 4.92 g of n...

    Text Solution

    |

  15. For a certain first order reaction 32% of the reactant is left after ...

    Text Solution

    |

  16. 15 mL of aqueous solution of Fe^(2+) in acidic medium completely react...

    Text Solution

    |

  17. 0.01 moles of a weak acid HA ( K(a) = 2.0 xx 10^(-6) ) is dissolved in...

    Text Solution

    |

  18. The mole fraction of a solution in a 100 molal aqueous solution is ""x...

    Text Solution

    |

  19. The standard enthalpies of formation of Al(2) O(3) and CaO are - 1675 ...

    Text Solution

    |

  20. The reaction of white phosphorus on boiling with alkali in inert atmos...

    Text Solution

    |