Home
Class 12
CHEMISTRY
For the reaction A(g) = B (g) at 495 K, ...

For the reaction `A(g) = B (g) at 495 K, Delta _(r ) G ^(@)=- 9. 478 kJ mol ^(-1).`
If we start the reaction in a closed container at 495 K with 22 millimoles of A, the amount of B in the equilibrium mixture is `"_____________"` millimoles. (Round off to the Nearest Integer).
`[R = 8.314] mol ^(-1) K ^(-1), ln 10= 2.303]`

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MAIN 2021

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY SECTION A|60 Videos
  • JEE MAIN 2021

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY SECTION B|30 Videos
  • JEE MAIN 2021

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY (SECTION A)|40 Videos
  • JEE MAIN

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise CHEMISTRY|150 Videos
  • JEE MAIN 2022

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Question|561 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For the reaction A hArr B, DeltaE for the reaction is –33.0 kJ mol^(–1) . Calculate equilibrium constant K_C for the reaction at 300 K

For the reaction at A(g) rarr B(g) + E(g), DeltaH^(@) = -30 KJ mol^(-1) , the decrease in standard entropy is 0.1 KJK^(-1)mol^(-1) .The equilibrium constant K for the reaction is ________.

For the reaction at 300K A(g) hArr V(g)+S(g) Delta_(r) H^(@)=-30kJ //mol , Delta_(r)S^(@)=-0.1Kj.k^(-1).mol^(-1) What is the value of equilibrium constant ?

For the reaction A_((g))rarr(B)_((g)) , the value of the equilibrium constant at 300 K and I atm is equal to 100.0. The value of Delta_rG for the reaction at 300 K and I atm in J mol^(-1) is - xR, where x is "_______" (Rounded of to the nearest integer) (R=8.31 J mol^(-1)K^(-1) and "In" 10 = 2.3)

If the activation energy of a reaction is 80.9 kJ mol^(-1) , the fraction of molecules at 700 K, having enough energy to react to form products is e^(-x) . The value of x is ______ ((Rounded off to the nearest integer) [Use R=8.31JK^(-1)mol^(-1) ]

For the reaction, A(g)+B(g) rarr C(g)+D(g), DeltaH^(@) and DeltaS^(@) are respectively, -29.8 kJ mol^(-1) and -0.100 kJ K^(-1) mol^(-1) at 298 K The equilibrium constant for the reaction at 298 K is :

For the reation at 300 K A(g)hArrV(g)+S(g) Delta_(r)H^(@)=-kJ//mol, Delta_(r)S^(@)=-0.1K^(-1).mol^(-1) What is the value of equilibrium constant ?

For the equilibrium reaction: 2H_(2)(g) +O_(2)(g) hArr 2H_(2)O(l) at 298 K DeltaG^(Theta) = - 474.78 kJ mol^(-1) . Calculate log K for it. (R = 8.314 J K^(-1)mol^(-1)) .

JEE MAINS PREVIOUS YEAR-JEE MAIN 2021-CHEMISTRY (SECTION B)
  1. Two salts A(2)X and MX have the same value of solubility product of 4....

    Text Solution

    |

  2. 2Mn O (4) ^(-) + b C(2) O (4) ^(2-) + cH^(+) to x Mn ^(2+) + y CO (2) ...

    Text Solution

    |

  3. AB(2) is 10% dissociated in water to A^(2+) and B^(-) The boiling po...

    Text Solution

    |

  4. The equivalents of ethylene diamine required to replace the neutral li...

    Text Solution

    |

  5. The decomposition of formic acid on gold surface follows first order k...

    Text Solution

    |

  6. When light of wavelength 248 nm falls on a metal of threshold energy 3...

    Text Solution

    |

  7. Complete combustion of 750 g of an organic compound provides 420 g of ...

    Text Solution

    |

  8. A 650 molar solution of KOH (aq.) has a density of1.89 g cm ^(-3). The...

    Text Solution

    |

  9. For the reaction A(g) = B (g) at 495 K, Delta (r ) G ^(@)=- 9. 478 kJ ...

    Text Solution

    |

  10. A certain element crystallises in a bcc lattice of unit cell edge leng...

    Text Solution

    |

  11. A certain orbital has n = 4 and m(L) = -3 . The number of radial nodes...

    Text Solution

    |

  12. The pressure exerted by a non-reactive gaseous mixture of 6.4g of meth...

    Text Solution

    |

  13. The oxygen dissolved in water exerts a partial pressure of 20 kPa in t...

    Text Solution

    |

  14. In the above reaction, 3.9 g of benzene on nitration gives 4.92 g of n...

    Text Solution

    |

  15. For a certain first order reaction 32% of the reactant is left after ...

    Text Solution

    |

  16. 15 mL of aqueous solution of Fe^(2+) in acidic medium completely react...

    Text Solution

    |

  17. 0.01 moles of a weak acid HA ( K(a) = 2.0 xx 10^(-6) ) is dissolved in...

    Text Solution

    |

  18. The mole fraction of a solution in a 100 molal aqueous solution is ""x...

    Text Solution

    |

  19. The standard enthalpies of formation of Al(2) O(3) and CaO are - 1675 ...

    Text Solution

    |

  20. The reaction of white phosphorus on boiling with alkali in inert atmos...

    Text Solution

    |