Home
Class 11
PHYSICS
A particle performing SHM is found at it...

A particle performing SHM is found at its equilibrium position at t = 1s and it is found to have a speed 0.25 = m//s at t=2s. If the period of oscillation is 6. Calculate amplitude of oscillation.

A

`3/(2pi)m`

B

`3/(4pi)m`

C

`6/pi`m

D

`3/(8pi)`m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise JEE Advanced|34 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise More than one option is correct|50 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Exercise 14.4|4 Videos
  • SEMICONDUCTORS AND ELECTRONIC DEVICES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise More than One Option is Correct|3 Videos
  • SOLVD PAPERS 2017 NEET, AIIMS & JIPMER

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Solved paper 2018(JIPMER)|38 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass m is connected to a spring of spring constant k as shown in Fig. The block is found at its equilibrium position t=1s and it has a velocity of +0.25(m)/(s) at t=2s . The time period of oscillation is 6 s. Based on the given information answer the following question: Q. the amplitude of oscillation is

A block of mass m is connected to a spring of spring constant k as shown in Fig. The block is found at its equilibrium position t=1s and it has a velocity of +0.25(m)/(s) at t=2s . The time period of oscillation is 6 s. Based on the given information answer the following question: Q. Determine the velocity of particle at t=5s .

A particle performing SHM starts equilibrium position and its time period is 16 seconds. After 2 seconds its velocity is pi m//s . Amplitude of oscillation is (cos 45^(@) = 1/(sqrt(2)))

The maximum velocity of a particle, executing SHM with an amplitude 7 mm is 4.4 m/s. the period of oscillation is

The kinetic energy of a particle, executing S.H.M. is 16 J when it is in its mean position. IF the amplitude of oscillation is 25 cm and the mass of the particle is 5.12 Kg, the time period of its oscillations is

A particle is performing SHM about mean position O as shown in the figure given below. Its amplitude is 5 m and time period of oscillation is 4 s. The minimum time taken by the particle to move from point A to B is nearly

An object performs SHM of amplitude 5 cm and time period 4 s. If timing is started when the object is at the centre of the oscillation i.e., x=0 then calculate. (i) Frequency of oscillation. (ii) The displacement at 0.5 S.

The time taken by a particle performing SHM to pass from point A and B where it is velocities are same is 2s. After another 2 s it returns to B. The time period oscillation is (in seconds)

Assertion : A particle performing SHM at certain instant is having velocity v. It again acquire a velocity v for the first time after a time interval of T second. Then the time period of oscillation is T second. Reason : A particle performing SHM can have same velocity at two instants in one cycle.

DC PANDEY ENGLISH-SIMPLE HARMONIC MOTION-Only one question is correct
  1. The time taken by a particle performing SHM to pass from point A and B...

    Text Solution

    |

  2. Two particles undergo SHM along parallel lines with the same time peri...

    Text Solution

    |

  3. A particle performing SHM is found at its equilibrium position at t = ...

    Text Solution

    |

  4. A particle is subjected to two mutually perpendicualr simple harmonic ...

    Text Solution

    |

  5. Acceleration -displacemnet graph of a particle executing SHM is as sho...

    Text Solution

    |

  6. A particle of mass 0.1 kg executes SHM under a for F=(-10x) N. Speed o...

    Text Solution

    |

  7. Displacement-time equation of a particle execution SHM is x=A sin(omeg...

    Text Solution

    |

  8. Displacement-time graph of a particle executing SHM is as shown T...

    Text Solution

    |

  9. A uniform disc of radius R is pivoted at point O on its circumstances....

    Text Solution

    |

  10. Two linear simple harmonic motions of equal amplitude and frequency ar...

    Text Solution

    |

  11. On a smooth inclined plane a body of mass M is attached between two sp...

    Text Solution

    |

  12. A block of mass m is suspended by different springs of force constant ...

    Text Solution

    |

  13. An object suspended from a spring exhibits oscillations of period T. N...

    Text Solution

    |

  14. A wire of length l, area of cross-section A and Young,s modulus of ela...

    Text Solution

    |

  15. The potential energy of a harmonic oscillator of mass 2 kg in its mean...

    Text Solution

    |

  16. Let T(1) and T(2) be the time periods of two springs A and B when a ma...

    Text Solution

    |

  17. A particle is subjected to two simple harmonic motions in the same dir...

    Text Solution

    |

  18. A ball of mass 2kg hanging from a spring oscillates with a time period...

    Text Solution

    |

  19. A simple pendulum 4 m long swings with an amplitude of 0.2 m. What is ...

    Text Solution

    |

  20. Two simple harmonic motions y(1) = Asinomegat and y(2) = Acosomegat ar...

    Text Solution

    |