Home
Class 12
PHYSICS
Two blocks are in contact on a frictionl...

Two blocks are in contact on a frictionless table. A horizontal force is applied to one block as shown in fig. If `m_1=10kg and m_2=5kg and F=15N`. Find the force of contact between the two bodies.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
F=5N
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH SERIES|Exercise QUESTIONS FOR DESCRIPTIVE ANSWER|5 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH SERIES|Exercise Problem|162 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH SERIES|Exercise NUMERICAL EXERCISE ( LEVEL-1)|16 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    AAKASH SERIES|Exercise ADDITIONAL PRACTICE EXERCISE (LEVEL-II PRACTICE SHEET (ADVANCED) INTEGER TYPE QUESTIONS)|10 Videos
  • LOGIC GATES

    AAKASH SERIES|Exercise Exercise (Very Short Answer)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of masses 2 kg and 1 kg are in contact with each other on a frictionless table. When a horizontal force of 3.0 N is applied to the block of mass 2 kg the value of the force of contact between the two blocks is:

Two blocks of masses 2 kg and 1 kg are in contact with each other on a frictionless table. When a horizontal force of 3.0 N is applied to the block of mass 2 kg the value of the force of contact between the two blocks is:

Blocks are in contact on a frictionless table. A horizontal force F=3N is applied to one block as shown. The force exerted by the smaller block m_(2) on block m_(1) is :

Two blocks of mass = 2 kg and M = 5 kg are in contact on a frictionless table. A horizonatal force F (= 35 N) is applies to m. Find the force of contact between the block, will the force of contact remain same if F is applied to M ?

Two blocks are in contact on a frictionless table. One has mass m and the other 2m. A force F is applied on 2m as shown in the figure. Now the same force F is applied from the right on m. In the two cases the ratio of force of contact between the two blocks will be

Two blocks are in contact on a frictionless table. One has mass m and the other 2m. A force F is applied on 2m as shown in the figure. Now the same force F is applied from the right on m. In the two cases the ratio of force of contact between the two blocks will be

Two blocks of masses M = 3 kg and m = 2 kg are in contact on a horizontal table. A constant horizontal force F = 5 N is applied to block M as shown. There is a constant frictional force of 2 N between the table and the block m but no frictional force between the table and the first block M, then acceleration of the two blocks is

Two blocks of masses M_1 and M_2 are placed in contact with each other on a frictionless horizontal surface. If a force F is applied on the block of mass M_1 , what is the contact force between the two blocks?

Two blocks of masses '3m' and '2m' are in contact on a smooth table. A force P is first applied horizontally on block of mass '3 m' and then on mass '2m'. The contact forces between the two blocks in the two cases are in the ratio:

Two blocks of mass m and 2m are kept in contact on a smooth horizontal surface. A horizontal pushing force F is applied on mass 2m in case I and on mass m in case II. Then the ratio of normal reaction between the blocks in case I to that in case II is :