Home
Class 12
PHYSICS
A particle is performing SHM with amplit...

A particle is performing SHM with amplitude 2 cm. At what distance from the equilibrium position is its energy half potential ? What is the maximum velocity of the particle if the frequency of its oscillation is 50 Hz.

Text Solution

Verified by Experts

Data : A =2 cm , PE = KE = `1/2 TE, f = 50 Hz`
` (i) PE = 1/2 kx^(2) = , TE=1/2 kA^(2)`
PE = `1/2` TE
` 1/2 kx^(2) = 1/2(1/2 kA^(2)) " " therefore x^(2) = 1/2 A^(2)`
This is the required distance.
(ii) ` omega = 2pif = 2pi(50) = 100 pi ` rad/s
`v_(max) = omegaA= (100pi)( 2xx 10^(-2)) = 2pi m//s`
AThe particle has equal potenial ank kinetic energies when its displacement is `+-sqrt2 ` cm. and its maximum velocity is ` 2 pi` m/s.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLVED PROBLEMS - I

    NAVNEET PUBLICATION - MAHARASHTRA BOARD|Exercise ELASTICITY|26 Videos
  • SOLVED PROBLEMS - I

    NAVNEET PUBLICATION - MAHARASHTRA BOARD|Exercise WAVE MOTION|11 Videos
  • SOLVED PROBLEMS - I

    NAVNEET PUBLICATION - MAHARASHTRA BOARD|Exercise GRAVITATION|9 Videos
  • SHORT ANSWER QUESTIONS

    NAVNEET PUBLICATION - MAHARASHTRA BOARD|Exercise Assignments|3 Videos
  • SOLVED PROBLEMS-II

    NAVNEET PUBLICATION - MAHARASHTRA BOARD|Exercise Assignments|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is vibrating in a simple harmonic motion with an amplitude of 4 cm . At what displacement from the equilibrium position, is its energy half potential and half kinetic

A particle is executing SHM of amplitude A. at what displacement from the mean postion is the energy half kinetic and half potential?

A particle executes SHM of amplitude A. At what distance from the mean position is its KE equal to its PE ?

A particle performing SHM with amplitude 10cm . At What distance from mean position the kinetic energy of the particle is thrice of its potential energy ?

A particle is executing SHM with an amplitude 4 cm. the displacment at which its energy is half kinetic and half potential is

A particle performing S.H.M., its velocity when the particle moves from mean to extreme position is

A particle executes simple harmonic motion of amplitude A (i) At what distance from the extreme positino is its kinetic energy equal to half its potential energy ? (ii) At what position from the extreme position is its speed half the maximum speed.

A particle performs a S.H.M. of period 2pi sec and amplitude 2 cm. At what dis"tan"ce from the mean position, its velocity and acceleration are numerically equal ?

A particle is performing SHM. At what distance from mean position, the velocity of the particle becomes half of the maximum velocity ?

A particle executing SHM with an amplitude A. The displacement of the particle when its potential energy is half of its total energy is

NAVNEET PUBLICATION - MAHARASHTRA BOARD-SOLVED PROBLEMS - I -ROTATIONAL MOTION
  1. A solid cylinder, of mass 2 kg and radius 0.1 m, rolls down an incline...

    Text Solution

    |

  2. A solid sphere of radius 25 cm and mass 25 kg rotates about an axis th...

    Text Solution

    |

  3. Two wheels, each of moment of intertia 4 kg. m^(2), rotate side by si...

    Text Solution

    |

  4. A unifrom horizontal disc is freely rotating about a vertical axis thr...

    Text Solution

    |

  5. A ballet dancer spins about a vertical axis at 100 rpm which arms outs...

    Text Solution

    |

  6. The equation of linear SHM is x= 10sin ( 4pi t + pi/6) cm. Find the p...

    Text Solution

    |

  7. Find the maximum velcoity and maximum acceleration of a particle perfo...

    Text Solution

    |

  8. A particle performs SHM of ampiltude 10 cm. Its maximum velcoity durin...

    Text Solution

    |

  9. The diameter of the reference circle for a particle performing linear ...

    Text Solution

    |

  10. A load of mass 100 gm increases the length of wire by 10 cm. If the sy...

    Text Solution

    |

  11. A particle performs a linear S.H.M. of period 3 second. The time taken...

    Text Solution

    |

  12. A particle performs linear SHM of period 12 seconds and amplitude 8 cm...

    Text Solution

    |

  13. A particle in linear SHM has speeds 4 cm/s and 3 cm/s when its displac...

    Text Solution

    |

  14. The potential energy of a partical is SHM is 2 xx 10^(-4) J at the e...

    Text Solution

    |

  15. The total energy of a particle of mass 0.1 kg performing SHM is 0.2 J...

    Text Solution

    |

  16. A particle of mass 10 g is performing SHM. Its kinetic energies are 4....

    Text Solution

    |

  17. A particle is performing SHM with amplitude 2 cm. At what distance fro...

    Text Solution

    |

  18. A body of mass 0.1 kg performing linear SHM experiences a restoring f...

    Text Solution

    |

  19. An SHM is given by the equation x = 8 sin (4 pi t) + 6 cos (4pit)] cm...

    Text Solution

    |

  20. Define linear simple harmonic motion. Assuming the expression for disp...

    Text Solution

    |