Home
Class 11
PHYSICS
The equation of motion of a particle of ...

The equation of motion of a particle of mass `1g` is `(d^(2)x)/(dt^(2)) + pi^(2)x = 0`, where `x` is displacement (in m) from mean position. The frequency of oscillation is (in Hz)

A

`1//2`

B

`2`

C

`5sqrt(10)`

D

`1//5 sqrt(10)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`(d^(2)x)/(dt^(2)) = - pi^(2)x`
Comparing with `(d^(2)x)/(dt^(2)) = - omega^(2)x`
We have, `omega = pi`
`:. 2pif = pi`
`f = (1)/(2) Hz`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level 1 Subjective|39 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Single Correct|28 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level 1 Assertion And Reason|10 Videos
  • SEMICONDUCTORS AND ELECTRONIC DEVICES

    DC PANDEY|Exercise More than One Option is Correct|3 Videos
  • SOLVD PAPERS 2017 NEET, AIIMS & JIPMER

    DC PANDEY|Exercise Solved paper 2018(JIPMER)|38 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equation of SHM of a particle is given as 2(d^(2)x)/(dt^(2))+32x=0 where x is the displacement from the mean position. The period of its oscillation ( in seconds) is -

Differential equation for a particle performing linear SHM is given by (d^(2)x)/(dt^(2))+3xx=0 , where x is the displacement of the particle. The frequency of oscillatory motion is

The motion of a particle is described by 9(d^(2)x)/(dt^(2))+25x=80 where x is displacement and t is time. Angular frequency of small oscillations of the particle

The acceleration of a simple harmonic oscillator is 1 m//s^(2) when its displacement from mean position is 0.5 m. Then its frequency of oscillation is

The equation of motion of a particle executing SHM is ((d^2 x)/(dt^2))+kx=0 . The time period of the particle will be :

The equation of a simple harmonic motion of a particle is (d^(2)x)/(dt^(2)) + 0.2 (dx)/(dt) + 36x = 0 . Its time period is approximately

The equation of motion of particle is given by (dp)/(dt) +m omega^(2) y =0 where P is momentum and y is its position. Then the particle

The motion of a particle executing SHM in one dimension is described by x = -0.5 sin(2 t + pi//4) where x is in meters and t in seconds. The frequency of oscillation in Hz is

The equation of SHM of a particle is (d^2y)/(dt^2)+ky=0 , where k is a positive constant. The time period of motion is

The acceleration of a particle in SHM is 0.8ms^(-2) , when its displacement is 0.2m . The frequency of its oscillation is

DC PANDEY-SIMPLE HARMONIC MOTION-Level 1 Single Correct
  1. Two simple harmonic motions are given by y(1) = a sin [((pi)/(2))t + p...

    Text Solution

    |

  2. A particle starts performing simple harmonic motion. Its amplitude is ...

    Text Solution

    |

  3. Which of the following is not simple harmonic function ?

    Text Solution

    |

  4. The disperod of a particle varies according to the relation x=4 (cos p...

    Text Solution

    |

  5. Two pendulums X and Y of time periods 4 s and 4.2s are made to vibrate...

    Text Solution

    |

  6. A mass M is suspended from a massless spring. An additional mass m str...

    Text Solution

    |

  7. Two bodies P and Q of equal masses are suspended from two separate mas...

    Text Solution

    |

  8. A disc of radius R is pivoted at its rim. The period for small oscilla...

    Text Solution

    |

  9. Identify the correct variation of potential energy U as a function of ...

    Text Solution

    |

  10. If the length of a simple pendulum is equal to the radius of the earth...

    Text Solution

    |

  11. The displacement - time (x - t) graph of a particle executing simple h...

    Text Solution

    |

  12. In the figure shown the time period and the amplitude respectively, wh...

    Text Solution

    |

  13. The equation of motion of a particle of mass 1g is (d^(2)x)/(dt^(2)) +...

    Text Solution

    |

  14. The spring as shown in figure is kept in a stretched position with ext...

    Text Solution

    |

  15. The mass and diameter of a planet are twice those of earth. What will ...

    Text Solution

    |

  16. The resultant amplitude due to superposition of three simple harmonic ...

    Text Solution

    |

  17. Two SHMs s(1) = a sin omega t and s(2) = b sin omega t are superimpose...

    Text Solution

    |

  18. The amplitude of a particle executing SHM about O is 10 cm. Then

    Text Solution

    |

  19. A particle is attached to a vertical spring and is pulled down a dista...

    Text Solution

    |

  20. A block of mass 1kg is kept on smooth floor of a truck. One end of a s...

    Text Solution

    |