Home
Class 11
CHEMISTRY
3.0 g of impure Na2CO3 is dissolved in w...

3.0 g of impure `Na_2CO_3` is dissolved in water and the solution is made up to `250 mL`. To 50 " mL of " this solution, 50 " mL of " 0.1 N HCL is added and the mixture, after shaking well, required 10 " mL of " 0.16 N NaOH solution for cojmplete neutralisation. Calculate the percentage purity of the sample of `Na_2CO_3`.

Text Solution

Verified by Experts

Excess m" Eq of "HCl=m" Eq of "NaOH
`=0.16xx10=1.6`
m" Eq of "HCl added`=0.1xx50=5.0`
`impliesmEq` of HCl used against `Na_2CO_3=5.0-1.6=3.4`
Also m" Eq of "`Na_2CO_3=5.0-1.6=3.4` (in 50 mL)
`-=17` (in 250 mL)
`implies(g)/((106)/(2))xx1000=17impliesg=0.901`
`%` purity`=(0.901)/(3)xx100=30.03`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.1|3 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.2|3 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Ture False)|25 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

1 g of impure Na_(2)CO_(3) is dissolved in water and the solution is made upto 250 mL . To 50 mL of this solution, 50 mL of 0.1 N HCl is added and the mixture after shaking well required 10 mL of 0.16 N NaOH solution for complete neutralization. Calculation percent purity of the sample of Na_(2) CO_(3) .

6.5 g mixture of sample containing KOH, NaOH, and Na_2CO_3 was dissolved in H_2O and the volume was made up to 250 mL. 25 " mL of " this solution requires 26.23 " mL of " 0.5 N H_2SO_4 using methyl orange as indicator, and 19.5 " mL of " same H_2SO_4 using phenolphathalein as indicator for complete neutralisation. Calculate the percentage of KOH, NaOH, and Na_2CO_3 in the sample.

1.5 g of chalk was treated with 10 " mL of " 4 N HCl. The chalk was dissolved and the solution was made to 100 mL. 25 " mL of " this solution required 18.75 " mL of " 0.2 N NaOH solution for comjplete neutralisation. Calculate the percentage of pure CaCO_3 in the sample of chalk.

10 g impure NaOH is completely neutralised by 1000 ml of (1)/(10)N HCl . Calculate the percentage purity of the impure NaOH.

0.50 g sample of impure CaCO_3 is dissolved in 50 ml of 0.0985 (N) HCl. After the reaction is complete, the excess HCl required 6 ml of 0.105N NaOH for neutralisation. The percentage purity of CaCO_3 in the sample is

0.5 g of an oxalate was dissolved in water and the solution made to 100 mL. On titration 10 mL of this solution required 15 mL of (N)/(20)KMnO_(4) . Calculate the percentage of oxalate in the sample .

CENGAGE CHEMISTRY-STOICHIOMETRY-Archives Subjective
  1. 3.0 g of impure Na2CO3 is dissolved in water and the solution is made ...

    Text Solution

    |

  2. In the analysis of 0.1 of sample of feldspar, 0.118 g of mixture of Na...

    Text Solution

    |

  3. Five millilitires of a gas (A) containing only C and H was mixed with ...

    Text Solution

    |

  4. (a). Take 1 L of a mixture of CO and CO(2) Pass this mixture through a...

    Text Solution

    |

  5. Find out the equivalent weight of H(3) PO(4)in the reaction: Ca(OH)(...

    Text Solution

    |

  6. Hydroxylamine reduces Fe^(3+) accoeding to the following reaction: 2...

    Text Solution

    |

  7. An organic compound (C(x)H(2y)O(y)) was burnt with twice the amount of...

    Text Solution

    |

  8. 4.08 g of a mixture of BaO and an unknown carbonate MCO(3) was heated ...

    Text Solution

    |

  9. When 16.8 g of a white solid X was heated 4.4 g of an acid gas A which...

    Text Solution

    |

  10. 2.68xx10^(-3) moles of solution containing anion A^(n+) require 1.61xx...

    Text Solution

    |

  11. 5 mL of 8 N HNO(3), 4.8 mL of 5N HCl and a certain volume of 17 M H(2)...

    Text Solution

    |

  12. What is the weight of sodium bromate and molarity of solution to prepa...

    Text Solution

    |

  13. A sample of hydrazine sulphate (N(2)H(6)SO(4)) was dissolved in 100 mL...

    Text Solution

    |

  14. An equal volume of reducing agent is titrated separately with 1 M KMnO...

    Text Solution

    |

  15. n-butane is produced by the monobromination of ethane followed by Wurt...

    Text Solution

    |

  16. A mixture of H(2)C(2)O(4) and NaHC(2)O(4) weighing 2.02 g was dissolve...

    Text Solution

    |

  17. A solid mixture 5 g consists of lead nitrate and sodium nitrate was he...

    Text Solution

    |

  18. A solution of 0.2 g of a compound containing Cu^(2+) and C(2)O(4)^(2-)...

    Text Solution

    |

  19. A 1 g sample of Fe(2)O(3) solid of 55.2% purity is dissolved in acid a...

    Text Solution

    |

  20. A 2.0 g sample of a mixture containing sodium carbonate, sodium bicarb...

    Text Solution

    |

  21. 1 g sample of AgNO(3) is dissolved in 50 mL of water, It is titrated w...

    Text Solution

    |