Home
Class 11
CHEMISTRY
1.0 g a of moist sample of a mixture of ...

1.0 g a of moist sample of a mixture of KCl and `KClO_3` was dissolved in water and made up to `250mL`. 25 " mL of " this solution was treated with `SO_2`. The chlorate was reduced to chloride and excess of `SO_2` was removed by boiling. The total chloride was precipitated as `AgCl` . The weight of the precipitate was `0.1435 g`. In another experiment, 25 " mL of " the original solution was heated with 30 " mL of " 0.2 N solution of ferrous sulphate, and the unreacted ferrous sulphate required 37.5 " mL of " 0.08 N solution of an oxidising agent for complete oxidation. Calculate the molar ratio of the chlorate to the chloride in the given mixture `Fe^(2+)` reacts with `ClO_3^(ɵ)` according to the equation.
`ClO_3^(ɵ)+6Fe^(2+)+6H^(o+)toCl^(ɵ)+6Fe^(3+)+3H_2O`

Text Solution

Verified by Experts

Total `Cl^(ɵ)` (from `KCl+KClO_3)(ClO_3^(ɵ)toCl^(ɵ))`
25 " mL of " the mixture`=0.1435 g of AgCl`
`=(0.1435)/(143.5)` " mol of "AgCl
`=10^(-3) " mol of "Cl^(ɵ)` ions
Second experiment:
Total volume of `FeSO_4=30mL`
Excess volume of `FeSO_4=(37.5xx0.08)/(2)=15mL`
Volume of `FeSO_4` used `=30-15=15mL`
`15 mL` of `0.2N FeSO_4` used up
`=15xx0.2xx10^(-3) " Eq of "FeSO_4`
`=3xx10^(-3) " mol of "FeSO_4`
Since 1 mol `ClO_3^(ɵ)` uses 6 " mol of "`FeSO_4`,
`3xx10^(-3)` " mol of "`FeSO_4=(1)/(6)xx3xx10^(-3)`
`=0.5xx10^(-3) " mol of "ClO_3^(ɵ)`
`Cl^(ɵ)+ClO_3^(ɵ)=10^(-3)`
`thereforeCl^(ɵ)=10^(-3)-0.5xx10^(-3)=0.5xx10^(-3)`
`thereforeCl^(ɵ)=0.5xx10^(-3),ClO_3^(ɵ)=0.5xx10^(-3)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.1|3 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.2|3 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Ture False)|25 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

4.0 g of NaOH and 4.9 g of H_(2)SO_(4) are dissolved in water and volume is made upto 250 mL. The pH of this solution is:

10.875 g of a mixture of NaCl and Na_(2)CO_(3) was dissolved in water and the volume made up to 250 mL, 20 mL of this solution required 75.5 mL of (N)/(10) H_(2)SO_(4) . Find out the percentage composition of the mixture.

4.0 g of a mixture of Nacl and Na_(2) CO_(3) was dissolved in water and volume made up to 250 mL . 25 mL of this solution required 50 mL of N//10 HCl for complete neutralisation. Calculate the percentage composition of the original mixture.

1.5 g of chalk was treated with 10 " mL of " 4 N HCl. The chalk was dissolved and the solution was made to 100 mL. 25 " mL of " this solution required 18.75 " mL of " 0.2 N NaOH solution for comjplete neutralisation. Calculate the percentage of pure CaCO_3 in the sample of chalk.

3.0 g of impure Na_2CO_3 is dissolved in water and the solution is made up to 250 mL . To 50 " mL of " this solution, 50 " mL of " 0.1 N HCL is added and the mixture, after shaking well, required 10 " mL of " 0.16 N NaOH solution for cojmplete neutralisation. Calculate the percentage purity of the sample of Na_2CO_3 .

CENGAGE CHEMISTRY-STOICHIOMETRY-Archives Subjective
  1. 1.0 g a of moist sample of a mixture of KCl and KClO3 was dissolved in...

    Text Solution

    |

  2. In the analysis of 0.1 of sample of feldspar, 0.118 g of mixture of Na...

    Text Solution

    |

  3. Five millilitires of a gas (A) containing only C and H was mixed with ...

    Text Solution

    |

  4. (a). Take 1 L of a mixture of CO and CO(2) Pass this mixture through a...

    Text Solution

    |

  5. Find out the equivalent weight of H(3) PO(4)in the reaction: Ca(OH)(...

    Text Solution

    |

  6. Hydroxylamine reduces Fe^(3+) accoeding to the following reaction: 2...

    Text Solution

    |

  7. An organic compound (C(x)H(2y)O(y)) was burnt with twice the amount of...

    Text Solution

    |

  8. 4.08 g of a mixture of BaO and an unknown carbonate MCO(3) was heated ...

    Text Solution

    |

  9. When 16.8 g of a white solid X was heated 4.4 g of an acid gas A which...

    Text Solution

    |

  10. 2.68xx10^(-3) moles of solution containing anion A^(n+) require 1.61xx...

    Text Solution

    |

  11. 5 mL of 8 N HNO(3), 4.8 mL of 5N HCl and a certain volume of 17 M H(2)...

    Text Solution

    |

  12. What is the weight of sodium bromate and molarity of solution to prepa...

    Text Solution

    |

  13. A sample of hydrazine sulphate (N(2)H(6)SO(4)) was dissolved in 100 mL...

    Text Solution

    |

  14. An equal volume of reducing agent is titrated separately with 1 M KMnO...

    Text Solution

    |

  15. n-butane is produced by the monobromination of ethane followed by Wurt...

    Text Solution

    |

  16. A mixture of H(2)C(2)O(4) and NaHC(2)O(4) weighing 2.02 g was dissolve...

    Text Solution

    |

  17. A solid mixture 5 g consists of lead nitrate and sodium nitrate was he...

    Text Solution

    |

  18. A solution of 0.2 g of a compound containing Cu^(2+) and C(2)O(4)^(2-)...

    Text Solution

    |

  19. A 1 g sample of Fe(2)O(3) solid of 55.2% purity is dissolved in acid a...

    Text Solution

    |

  20. A 2.0 g sample of a mixture containing sodium carbonate, sodium bicarb...

    Text Solution

    |

  21. 1 g sample of AgNO(3) is dissolved in 50 mL of water, It is titrated w...

    Text Solution

    |