Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks of masses of 0.2 kg and 0.5 k...

Two blocks of masses of `0.2 kg` and `0.5 kg` which are placed `22m` apart on a horizontal surface `(mu = 0.5)` are acted upon by two forces of magnitude `3 N` each as shown in figure in time `t = 0` Then the time t at which they collide with each other is

A

`1s`

B

`sqrt(2)s`

C

`2s`

D

None

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`a_(1) = (F - f_(1))/(m_(1)) = (F - mu m_(1)g)/(m_(1)) = 10 ms^(-2)`
`a_(2) = (F - mu m_(2) g)/(m_(2)) = 1 ms^(-2)`
`:. S = (1)/(2) a_(real)t^(2 ) = (1)/(2) (10 + 1)1^(2) rArr t = 2s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct|2 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Linked Comprehension|52 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|21 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|5 Videos
  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are placed in contact on a smooth horizontal surface as shown in fig. A horizontal force of 6N is applied d(a) on a 1-kg block. Find the force of interaction of the blocks. .

A body of mass 5sqrt(3) kg is acted upon by two forces each of magnitude 2 N and inclinded at 60^(@) with each other. What is the acceleration of the body in m//s^(2) ?

Two blocks of mass 1 kg & 2 kg are hanged from a light pulley and resting on a horizontal surface. A time varying force F = 4t N is acting on pulley in the direction shown . Time after which block will break off the surface will be -

Three blocks of masses 2 kg , 3 kg and 5 kg are connected to each other with light string and are then placed on a frictionless surface as shown in the figure. The system is pulled by a force F= 10 N then tension T_(1)=

A block of mass 12 kg moving on a rough horizontal surface having (mu_(k) = 0.5, mu_(s) = 0.6) with a speed 2 m//s at any instant and a 12 N force is acting opposite to its motion as shown in figure. Friction force acting on the block is

Two blocks of masses 8kg and 6kg are connected with a string & placed on a rough horizontal surface. Surface itself is accelerating up with constant acceleration 2m//s^(2) . Two forces 60 N each are acting on the two blocks as shown. Friction coefficient for 8kg is 0.5 & that for 6 kg is 0.6. Tension in the string is : (g=10m//s^(2))

A block is kept on a rough horizontal surface. A variable horizontal force is acting on the block as shown in the figure. At t=0 , block is at rest. Kinectic energy of block at t=5 sec will be (g=10m//s^(2))

Two blocks A and B of masses 2kg and 4kg are placed one over the other as shown in figure. A time varying horizontal force F =2t is applied on the upper block as shown in figure. Here t is in second and F is in newton. Drow a graph showing acceleration of A and B on y-axis and time on x-axis.Coefficient of friction between A and B is mu =(1)/(2) and the horizontal surface over which B is placed smooth. (g =10m//s^(2))

Two blocks of masses 2 kg and 1 kg are in contact with each other on a frictionless table. When a horizontal force of 3.0 N is applied to the block of mass 2 kg the value of the force of contact between the two blocks is:

Two blocks of masses 4kg and 2kg are placed side on a smooth horizontal surface as shown in the figure. A horizontal force of 20N is applied on 4kg block. Find (a) the acceleration of each block. (b) the normal reaction between two blocks.

CENGAGE PHYSICS-NEWTON'S LAWS OF MOTION 2-Single Correct
  1. The masses of the block A and B are m and M Between A and B there is a...

    Text Solution

    |

  2. There block A B ,and C of equal mass m are placed one over the other o...

    Text Solution

    |

  3. Two blocks of masses of 0.2 kg and 0.5 kg which are placed 22m apart o...

    Text Solution

    |

  4. A chain of length L is placed on a horizontal surface as shown in figu...

    Text Solution

    |

  5. A vehicle in moving with a velocity v on a carved total of width b and...

    Text Solution

    |

  6. A circular road of radius 1000m has hanging angle 45^(@) The maximum s...

    Text Solution

    |

  7. A circular table of radius 0.5 m has a smooth diametrical groove. A h...

    Text Solution

    |

  8. A disc of radius R rotates from rest about a vertical axis with a cons...

    Text Solution

    |

  9. A house is built on the top of a hill with 45^(@)slope Due to the slid...

    Text Solution

    |

  10. A block of mass 4 kg is pressed againest the wall by a force of 80N as...

    Text Solution

    |

  11. For the situation shown in Fig the block is sationary w.r.t.inclined f...

    Text Solution

    |

  12. If the coefficient of friction between all surface figure is 0.4 then...

    Text Solution

    |

  13. Find the least horizontal force P to start motion of any part of the s...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass m attached with a massless spring of force constant k ...

    Text Solution

    |

  15. In the system shown in Fig the friction coefficient between ground and...

    Text Solution

    |

  16. Two block A of 6 kg and B of 4 kg are placed in contact with each othe...

    Text Solution

    |

  17. Two blocks of masses 3 kg and 2 kg are placed side by side on an incli...

    Text Solution

    |

  18. Determine the time in which the smaller block reaches other end of big...

    Text Solution

    |

  19. A uniform chain is placed at rest on a rought surface of base length 1...

    Text Solution

    |

  20. A block of mass m is at rest on a rough wedge as shown in figure. What...

    Text Solution

    |